Young Women More Economically Active than Men in S. Korea

G. Kore’de Genç Bayanlar Erkeklere Göre Ekonomik Olarak Daha Aktif

20’li yaşlarındaki Güney Koreli bayanlar, ekonomik katılım ve istihdam oranlarında bu yıl erkek meslektaşlarına göre daha yüksek rakamlar kaydetti.

İstatistik Kore, 20’li yaşlarındaki bayanların %61’inin bu yılın ilk çeyreğinde ekonomik olarak daha aktif olduğunu açıkladı, erkekler de ise bu sayı %60.7 oldu.

2012 yılının ikinci çeyreğinden itibaren bu yaş aralığında bayanlar erkeklere göre işgücüne daha yüksek katılma oranı sahip. Bu, üst üste dördüncü çeyrek oldu.

İstihdam oranı da geçen yılın ikinci çeyreğinden itibaren, 20 alanda kadın işçiler için erkeklerden daha yüksek oldu.

akgbe

South Korean women in their 20s continued this year to post higher figures in economic participation and employment rates than their male counterparts.

Statistics Korea said Monday that 61 percent of women in their 20s were more economically active in the first quarter of this year, surpassing men of the same age at 60-point-seven percent.

This is the fourth consecutive quarter that women in their 20s posted a higher labor force participation rate than men in that age bracket since the second quarter of 2012.

The employment rate has also been higher for 20-something female workers in South Korea than their male counterparts since the second quarter of last year.

KBS World-03.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.