Yoon Eun Hye is hospitalized, takes a break from “My Black Minidress”

South Korea (대한민국)

Son zamanlarda, ünlülerin sağlıkları ve kötü çalışma koşulları tartışma konusu oldu, oyuncularında bu konuların dışında olmadığı görünüyor. Yoon Eun Hye, kendi kişisel Twitter hesabından, IV tedavisi yapılırken çektiği bir fotoğraf ile sağlık durumu hakkında hayranları uyardı.

26 Aralık’ta, “Bir film setine sersemlikle gitmeden önce üç saat hastanede uyudum. Bir kaç sahne çektik ve yönetmen bugün film çekmememi söyledi. ㅠ-ㅠ İlk defa çekimi iptal ettim çünkü hastalanmıştım, bu yüzden bu biraz gözlerimi doldurdu ve kesinlikle ekip için üzgün hissediyorum! Bir daha hastalanmamalıyım!” yazdı.

Bir kaç saat sonra, “Daha iyi olmak için IV tedavesi gördüm. Bu gece burada uyuyacağım ve daha iyi olacağım! Yarın sabah, kalkacağım ve güçlü ve sağlıklı ‘Yumin’ olmaya geri döneceğim! Lütfen benim ve “My Black Minidress” için dua edin..” diye ekledi.

“My Black Minidress” 2011 Mart ayında yayınlanması planlanan bir film ve başrol oyuncuları Park Han Byul, Cha Ye Ryun, Yoo In Na, ve Lee Yong Woo.

ßadqiirL_o5

With the health of idols and their poor working conditions being a hot topic lately, it seems as if actresses aren’t exempt from the issue as well. Yoon Eun Hye alerted fans of her health condition by uploading photos of herself getting an IV treatment through her personal Twitter.

On December 26th, she wrote, “I slept for three hours at the hospital before going to the filming set in a daze. We filmed a few cuts and the director said that I shouldn’t film today ㅠ-ㅠ. This was the first time I canceled filming because I was sick, so it’s making me tear up a bit and definitely feel sorry for the staff! I should never be sick!…”

A few hours later, she added, “I’m getting an IV treatment to get better fast. I’ll be sleeping here tonight and getting better! Tomorrow morning, I’ll wake up and return to being the strong and healthy ‘Yumin’~! Please pray for me and ‘My Black Minidress.”

“My Black Minidress” is an upcoming movie scheduled to release March of 2011 and features actresses such as Park Han Byul, Cha Ye Ryun, Yoo In Na, and Lee Yong Woo.

allkpop / 27.12.2010

aaaa

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.