Yeosu Expo Enters 6th Day

South Korea (대한민국)

Yeosu Fuarı 6. Gününe Girdi

Perşembe günü Yeosu Fuarı’nın altıncı gününde, büyük çapta sergiler ve etkinlikler yer aldı.

Fuarın çok amaçlı salonunda Gambiya ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile ilgili kültürel etkinlikler yer aldı. Beşinci gün konferans salonunda iklim değişikliği hakkında uluslararası bir sempozyum düzenlendi.

Ayrıca ikinci gün için Güney Gyeongsang Eyaleti popüler yerel ürün ve turistik bir yer olarak tanıtıldı. Güney Kore ve Çin bu cuma günü su kirliliği olaylarını ele alan ortak bir tatbikat hazırlayarak, fuar alanı dışındaki üç limanda sahil güvenliğinin devriye botları olacak.

Fuar organizatörleri, çarşamba günü toplam 32 bin 610 turistin etkinliği ziyaret ettiğini söyledi.

JunHong

A wide array of exhibitions and events are taking place on the sixth day of the Yeosu Expo on Thursday.

At the expo’s multipurpose hall, cultural events related to Gambia and the Central African Republic from Monday. In the conference hall, an international symposium on climate change is being held for the fifth day.

Meanwhile, South Gyeongsang Province is introducing popular local products and tourist attractions for the second day. In the three ports outside the expo’s venue, coast guards’ patrol boats will be unveiled as South Korea and China are set to hold a joint exercise on handling water pollution incidents this Friday.

Organizers of the expo said that a total of 32-thousand-610 tourists visited the global event on Wednesday.

17.05.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.