World’s largest dinosaur tooth marks found in S. Korea

BUSAN(부산), South Korea (대한민국)

(Dünya’nın en büyük dinozor dişleri Güney Kore’de bulundu)

Güney Koreli araştırmacılar, dünyanın en büyük otobur dinozorunun fosilleşmiş diş izlerinin ülkenin güneydoğu ilinde keşfedildiğini açıkladı.

Mezozoik zamanın başları olan Kretase dönemine ait yetişkin otçul dinozor Pukyongosaurus’un kuyruk kemiği ile olağandışı diş puanları bulundu, araştırma liderliğindeki Pukyong Ulusal Üniversitesi profesörü Paik In-sung’a göre, 17 santimetre uzunluğunda, 2 santimetre genişliğinde ve 1.5 santimetre derinliğinde ölçülen diş puanları, Dünya’da bugüne kadar keşfedilen en uzun ve en derin diş puanları.

kübüş

South Korean researchers said Monday that they have discovered the world’s largest fossilized tooth marks of a carnivorous dinosaur in the country’s southeastern province.

The unusual tooth scores, found on the tailbone of the adult herbivorous dinosaur Pukyongosaurus from the early Cretaceous period of the Mesozoic Era, measured 17 centimeters long, 2 centimeters wide, and 1.5 centimeters deep, the longest and deepest scores ever discovered in the world, according to Paik In-sung, a professor at Pukyong National University, who led the research.

(18.07.2011 – Yonhap)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.