White Day In South Korea (화이트데이)

White Day In South Korea (화이트데이)

White Day (화이트데이), Sevgililer Günü’nden bir ay sonra 14 Mart’ta kutlanan bir gündür. Bugün Japonya’da tatil günüdür ve Sevgililer Günü’ne çok benzer. Bunun yani sıra Güney Kore ve Tayvan’da da kutlanan bir gündür.

Koreliler için romantikliğin önemli bir günüdür.

“White Day” olarak adlandırılan 14 Mart’ta erkekler, önceki ayda onları hatırlayan bayanlara çikolatasız şeker alırlar (kızlar da erkeklere alıyor, karşılıklı olarak). Neticede ayni yerlerde Şubat’ta gördüğünüz tüm şekerleme türlerini göreceksiniz.

Eğer 20’li yaslarda bir bekarsanız ve 14 Şubat veya 14 Mart’ta hiçbir şey almadıysanız diğer bekarlarla ülkedeki restoranlarda siyah erişte (jjajangmyun 짜장면) yiyebilirsiniz.

Çeviri & Derleme: sunshine

English

White Day (화이트데이) is a holiday celebrated on March 14, one month after Valentine’s Day. In Japan this day is a widespread holiday, much like Valentine’s Day. It is also observed in South Korea and Taiwan.

White Day is an important day of romance in Korea.

March 14 is called White Day and is when men are expected to reciprocate with non-chocolate candy to the woman/women who remembered them the previous month. Consequently, you’ll see all kinds of candy offering in all of the same places as you saw chocolate in February.

If you are an unmarried 20-something and you didn’t receive anything on either 14 February or March, you can join other singles at Chinese restaurants around the country to eat black bean paste noodles (jjajangmyun 짜장면).