Valentine’s Day in Korea

Valentine’s Day in Korea

Kore’deki Sevgililer Günü, dünyanın başka yerlerindeki Sevgililer Günü’nden biraz farklıdır. Aslında Sevgililer Günü, Kore’de her ayın 14’ünde kutlanan 12 ‘aşk günleri’nden biridir. Bu günler çeşitli popüler (Beyaz Gün) ya da hüzünlü (Kara Gün), tuhaf (Sarılma Günü) ve her şeyin arasındadır. Büyük paraların hem harcandığı hem de hazırlandığı Sevgililer Günü ve Beyaz Gün diğer aşk günlerine karşın ticari ilgi alımda az değildir.

Dünyanın geri kalanında kapsamlı tatilden ziyade, Kore’de Sevgililer Günü’nde bayanlar baylara ilgi gösterisi olarak çikolata verirler. Geleneksel olarak, bu hediyeleri alan erkekler ertesi ay Beyaz Günde karşılığında bir hediye verecektir. Değişen son yıllarda satıcılar her iki günde de bayları ve bayanları hedeflemektedirler. Böylecede, bu gün, Birleşik Devletler gibi ülkelerde olduğu gibi genellikle gözlenen tatilden ziyade bir çift günüdür.

isis

English

Valentine’s Day in Korea is a bit different from Valentine’s Day elsewhere in world. In fact, Valentine’s Day is one of 12 “love days” celebrated on the 14th of every month in Korea. These days range from the popular (White Day) or depressing (Black Day), to the bizarre (Hug Day) and everything in between. Big money is both spent and made on Valentine’s and White Day, while the other love days receive little to no commercial attention.

Rather than the catch-all holiday it is in the rest of the world, on Valentine’s Day in Korea women give chocolate to men as a sign of affection. Traditionally, men that receive these gifts will give a gift in return the following month on White Day. This has been changing in recent years, as retailers have begun targeting Men and Women on both days. As such, the day is a couples day, rather than a generally observed holiday as it is in countries like the United States.