U.S. ‘uncomfortable’ on Japan-Korea Dokdo spat

South Korea (대한민국)

ABD, Japonya ve Kore Arasındaki Dokdo Tartışmalarından Dolayı Rahatsız

ABD hükümeti, perşembe günü en iyi Asya müttefikleri Güney Kore ve Japonya arasında devam eden bir toprak anlaşmazlığı hakkındaki hoşnutsuzluğunu dile getirdi.

Bir basın toplantısında Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, “Her iki ülke de ABD’nin güçlü, önemli ve değerli müttefikleridir,” dedi.

“İkisinin arasında bir anlaşmazlık olması açıkçası bizim için rahatsızlık verici. Bu yüzden iki ülkeye de gönderdiğimiz mesaj aynı: Çalışın; Barış içinde çalışın; İstişareler yoluyla çalışın,” şeklinde devam etti.

Nuland, ABD’nin Japonya’nın hamlesini destekleyip desteklemediğini açıklamayı reddetti.

“Bizim istediğimiz iki ülke arasında verilecek bir karardır,” dedi.

JunHong

After weeks of routine and neutral statements, the U.S. government expressed thinly veiled displeasure Thursday over a continued territorial stand-off between its top Asian allies – Korea and Japan.

“Both of these countries are strong, important, valued allies of the United States,” State Department spokeswoman Victoria Nuland said at a press briefing.

“It’s obviously not comfortable for us when they have a dispute between them. So our message to each of them is the same: Work this out; work it out peacefully; work it out through consultations.”

Nuland refused to clarify whether the United States supports Japan’s move.

“What we want is a resolution between the two countries,” she said.

25.08.2012 – Joongangdaily

http://img194.imageshack.us/img194/7352/25120812.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.