U-KISS’s Soohyun and Sori win the MBC “Celebrity Marathon Championship”

South Korea (대한민국)

U-KISS üyesi Soohyun ve şarkıcı Sori, devam eden Kameri Yeni Yıl özel programlarının bir parçası olarak yayınlanan MBC “Celebrity Marathon Championship”in kazananları olmaya layık görüldüler.

Maraton için dokuz kurs alan yaklaşık 100 ünlü katılımcı var. Yarış, oyunlar ve bir de 4.2 km maraton koşusundan oluşuyordu. Katılan ünlüler Kang Ho Dong, DJ DOC, T-MAX, Norazo, SISTAR, SECRET, 4minute, Orange Caramel ve Rainbow.

Uzun ve yorucu bir yarış sonucu kız ve erkek kategorilerinde birincilik kazanan Soohyun ve Sori para ödülü olarak $4500 USD aldı.

Eren -SNSD-

U-KISS’s Soohyun and singer Sori were the much deserved winners of the MBC “Celebrity Marathon Championship” that was recently broadcast as part of the ongoing Lunar New Year special programs.

The marathon featured about 100 celebrity participants running a nine course race comprising of a combination of games and a 4.2 km marathon run. Celebrities who took part include Kang Ho Dong, DJ DOC, T-MAX, Norazo, SISTAR, SECRET, 4minute, Orange Caramel, and Rainbow.

After a long and tiring race, the two 1st place winners for the male and female categories came out to be Soohyun and Sori, and they each received $4500 USD as prize money.

allkpop – 04.02.2011

Image Hosted by ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.