TVXQ “Catch Me – If You Wanna-” Tops Oricon Weekly Chart + Sets Another New Record

TVXQ’nun “Catch Me – If You Wanna-” Şarkısı Haftalık Oricon Listesinin Zirvesinde + Yeni Bir Rekor Kırdı

TVXQ yine yapacağını yaptı! Grup kısa zaman önce en son Japonca single’ı “Catch Me -If you wanna-” ile Haftalık Oricon Single Listesinin zirvesine ulaştı ve Japonya’da haftalık listelerde 12 kere bir numara olan ilk yabancı sanatçı olarak yeni bir rekor kırdı!

“Catch Me -If you wanna-” 16 Ocak tarihinde yayınlandı ve Günlük Oricon Listesinde 1 numara olarak çıkış yaptı, hemen ardından haftalık listede de 1. sırayı alarak ikilinin diğer şarkılarının izinden yürüdü.

Ayrıca ikilinin Mart ayında ‘TIME‘ isimli yeni Japonca albümünü yayınlayacağının duyurulmasıyla, hayranlar sabırsızlıkla grubun bir sonraki başarısının ne olacağını görmeyi bekliyor!

Diğer haberlere göre, Yunho şu anda SBS dizisi ‘Queen of Ambition‘da oynarken, Changmin de KBS 2TV’ni yeni eğlence programı ‘Moonlight Prince ile sunucu olarak çıkış yapacak.

primadonna

TVXQ has done it again! The group recently topped the Oricon Weekly Single Chart with their latest Japanese single, “Catch Me -If you wanna-”, and set another new record in Japan by becoming the first foreign artist to top the weekly chart 12 times!

“Catch Me -If you wanna-” was released on the 16th and debuted at #1 on the Oricon Daily Singles Chart and soon after ranked #1 on the weekly chart as well, following in the footsteps of the other releases by the duo.

As the duo also revealed that they will be releasing their new Japanese album, ‘TIME‘ in March, fans are once again looking forward to seeing what new feat they will achieve next!

In other news, Yunho is currently starring in the SBS drama, ‘Queen of Ambition‘, while Changmin will make his MC debut on the new KBS 2TV variety show, ‘Moonlight Prince‘.

22.01.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.