“The Journals of Musan” Wins Tiger Award at IFFR

“The Journals of Musan”, Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde “Tiger Award” Ödülünü Kazandı

Güney Koreli yönetmen Park Jung Bum’un “The Journals of Musan” filmi, 40. Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde “Tiger Award” ve “Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği” ödülünü kazandı.

Cumartesi günü, Seoul merkezli Yonhap Haber’deki bir röportajda Park, filmi yapması için ona ilham veren arkadaşı Jeon Seung-chul’a karşı olan minnettarlığını bir kere daha göstermek istediğini belirtti.

Park, ünlü film yönetmeni olan ustası Lee Chang-dong’un yanı sıra filmindeki oyunculara ve teknik kadroya da minnettarlığını ifade etti.

Park, ödül olarak 15 bin avro (20 bin 370 A.B.D. doları) aldı.

Festivalde Tiger Award ödülünü alan diğer iki film ise, İspanyol filmi “Finisterrae” ile Tayland filmi “Eternity” olmuştur.

Park, filmde daha iyi bir hayat için anavatanlarını terk eden Kuzey Korelilerin Güney’e uyum sağlamaya çalışırken Güney Kore’de karşı karşıya geldiği çaresizliği gerçekçi bir şekilde tasvir etmiştir.

Park, festivalde Tiger Award ödülünü kazanan dördüncü Korelidir.

Çeviri: sunshine

Park is the fourth Korean to win the Tiger Award at the film event.

Director Park Jung-Bum’s “The Journals of Musan” has won the Tiger Award and the International Federation of Film Critics award at the 40th International Film Festival Rotterdam.

In an interview with Seoul-based Yonhap News on Saturday, Park said he would like to express his appreciation once again to his friend Jeon Seung-chul who inspired him to make the film. Park also conveyed words of gratitude to his mentor, Lee Chang-dong, who is a renowned film director, as well as the actors and staff of his film.

Park received some 15-thousand euros, or some 20-thousand-370 U.S. dollars, as prize money.

Two other films received the Tiger Award at the film event, including Spanish movie, “Finisterrae,” and Thai film, “Eternity.”

In the film, Park realistically depicted the despair that North Koreans who fled from their homeland for a better life in South Korea faced while trying to adapt in the South.

Park is the fourth Korean to win the Tiger Award at the film event.

(KBS World, 05.02.2011)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.