Team A Wins and Becomes Next YG Boy Group to Debut

Team A Kazandı ve YG’nin Sıradaki Çıkış Yapak Grubu Oldu

İki aylık bir süreçten, tahminlerden ve savaştan sonra, YG çıkış yapacak erkek grubu olarak Team A’de karar kıldı.

Team A, YG stajyerleri Song Min Ho, Kim Jin Woo, Lee Seung Hoon, Nam Tae Hyun ve Kang Seung Yoon’dan oluşuyor. Grubun resmi adı “Winner” olacak ve YG’nin BIGBANG’den 8 yıl sonra çıkacak ilk erkek grubu olacak. Team A; B.I, Kim Jin Hwan, Bobby, Song Yoon Hyung, Go Jun Hwae ve Kim Dong Hyuk’dan oluşan Team B’yi yendi ve “WIN: Who Is Next?” programının kazananı oldu. Program 25 Ekim’de sona erdi.

Team A “WIN”de iki savaşı kazandı ve 20% seyirci oyu aldı. Kazanan takım belli olmasına rağmen final savaşında en iyi yarışı yapacaklarına söz verdiler. Final savaşı dans, kişisel beste ve sahne sanatı kısımlarından oluştu ve besteci Teddy her birine bir şarkı verdi. Yang Hyun Suk, sunucu Yoo In Na ve Daesung final bölümünde sonucu heyecanla beklediler ve Team A Team B’ye karşı kazandı ve YG’nin yeni erkek grubu oldu.

Kazananın ilanından sonra Team A ve Team B üyeleri ağlamaya ve birbirlerine sarılmaya başladılar ve duyguları son derece karmaşıktı. Team A’den Kang Seung Yoon, “Teşekkür ederim. Team B çok sıkı çalıştı, gerçekten. Bence Team B’nin sahnesi de çok iyiydi bugün. Team B için alkış istiyorum, onlar çok çalıştılar ve umarım onları desteklemeye devam edersiniz.” dedi. Team B’den B.I, “Bugünkü sahnemizden şüphesiz memnunum. Çok teşekkürler. Bence şu anda 11’imiz de kazananız.” ifadesinde bulundu.

Bu başarı ile Team A “Winner” olarak gelecek aylarda, aralık ya da gelecek yıl ocak ayında çıkış yapacak. İki takım da kasım ve aralık ayları arasında gerçekleşecek BIGBANG Japonya Turu’nun açılışında performans sergileyecek.

Blingbling*

After two intense months of tension, anticipation, and battles, the next YG Entertainment boy group to debut has been decided, and it is Team A.

Team A, consisting of YG trainees Song Min Ho, Kim Jin Woo, Lee Seung Hoon, Nam Tae Hyun, and Kang Seung Yoon, will be officially named “Winner” and debut as YG’s new boy group, eight years since Big Bang‘s debut. Team A defeated Team B, composed of B.I, Kim Jin Hwan, Bobby, Song Yoon Hyung, Go Jun Hwae, and Kim Dong Hyuk, in the final battle of the survival TV show “WIN: Who Is Next?” broadcast on the evening of October 25 KST.

Team A had won the first two battles of “WIN,” with each win counting for 20% of the total tally of audience votes in the final decision. However, winning with slim margins against Team B, the final battle, counting for 60%, promised to be a tight race to the top between the two teams. The final battle included a dance round, self-composition round, and a new round of creating a stage for the song that each team was given by composer Teddy. The tension around the teams, Yang Hyun Suk, the MCs Yoo In Na and Daesung, and the audience was high throughout the final episode as everyone waited for the result. In the end, Team A won out against Team B, claiming the title of YG’s next boy group.

At the announcement, the members of Team A and Team B started to cry as they hugged each other tight in relief, regret, and mixed emotions. Kang Seung Yoon of Team A stated, “Thank you. Team B also worked very hard, and honestly, I thought Team B’s stage was much better today. I want to send a round of applause to Team B who worked so hard, and I hope everyone continues to support Team B.” Team B’s B.I commented, “I am glad our stage today was done without regrets. Thank you very much. I think at this moment all 11 of us are winners.”

26.10.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.