Super Junior themed restaurant & cram school in Taiwan spark attention

South Korea (대한민국)

Tayvan’daki Super Junior temalı restoran ve hızlandırılmış eğitim okulu ilgi çekiyor

Super Junior uluslarası popülerliğini bir kez daha kanıtladı! Grubun ada ülkesine yapacağı ziyaret yaklaşırken restoran tam bir kutlama havasında.

Grubun daha önceki “Mr. Simple” tanıtımları ve hatta piyasaya yeni çıkan SS4 Tayvan posterleri gibi eşyaların koleksiyonlarını barındıran restoran ELF’lerin en büyük rüyası. Çocuklar, ‘Super Show 4’ Dünya Turu için 2-5 Şubat tarihleri arasında Taipei Arena’da sahne alacak. Grubun ülkelerine yapacağı ziyaretin beklentisi içerisindeyken restoran Super Junior temasına büründü.

Restoran sahibi, “Her geçen gün buraya beş kat daha fazla müşteri geliyor” şeklinde konuştu. Bildirilenlere göre, restoran her zaman kalabalık ve personel sürekli telefonla rezervasyon için çağırılıyor.

Ayrıca, Kyuhyun babası U.P.i Akademisi olarak adlandırılan yoğunlaştırılmış bir okul açılması için Taipei’ye yöneldi. Bu okul Tayvan’daki öğrencilerin Korece eğitim alması adına olacak. Okula girmek için en az 2.000 Korece kelime ve temel bilgileri bilmek gerekiyor. Dil akademisinin, Kyuhyun’un doğum günü olan 3 Şubatta açılması planlanıyor.

Min-Hee Chang^^

Yet another sign of Super Junior‘s international popularity has made itself onto the news in Taiwan: a restaurant recently got a complete makeover in celebration of the group’s upcoming visit to the island country!

With a boggling collection of merchandise from the group’s earlier promotion cycles to “Mr Simple” and even freshly released SS4 Taiwan posters, this restaurant is the ELF’s ultimate dream. The restaurant undertook the themed makeover in anticipation for Super Junior’s upcoming visit to Taiwan for the ‘Super Show 4‘ World Tour, where the boys will perform four shows from February 2nd to 5th at the Taipei Arena.

“Every day, there’s definitely been a fivefold increase of traffic here,” the store owner revealed. According to the report, the restaurant is always crowded and the staff is constantly phone calls to schedule reservations.

Furthermore, Kyuhyun‘s dad has drawn attention for opening a cram school in Taipei called U.P.i Academy, dedicated to teaching Korean to students in Taiwan. Admission is selective as it requires a basic knowledge of Korean with a minimum of 2,000 words. The language academy is scheduled to open on February 3rd, Kyuhyun’s birthday.

23.01.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.