Super Junior M’s Henry Cast as Male Lead for Chinese Drama

Super Junior M’den Henry, Çin Dizisinde Başrol Oynayacak

Super Junior M üyesi Henry, yeni bir Çin dizisinde başrol oynayacak!

SM Entertainment, 21 Ağustos’ta Star News ile yaptığı görüşmede, “Henry solo promosyonlarını tamamladıktan sonra ‘My Sweet City’ dizisinin çekimleri için Çin’e gidecek.” şeklinde açıklamada bulundu.

Devamında, “Henry başrol oynayacak ve dizide aşk yaşayacağı kadın başrol olarak kendinden yaşça büyük bir aktris ile çalışacak. Bu dizi için yaklaşık üç ay boyunca Çin’de kalacak.” diye konuştu.

“My Sweet City” 2008 yapımı SBS dizisinin aynı adlı bir uyarlaması. Henry, genç ve hevesli yönetmen rolünü oynayacak ve kadın başrolün Xinyi Zhang (32) olduğu bildirildi.

Min-Hee Chang^^

Super Junior M‘s Henry has been cast as the leading role in an upcoming Chinese drama.

SM Entertainment spoke with Star News on August 21 and said, “After Henry wraps up his solo promotions, he will travel to China to film ‘My Sweet City.‘”

The SM source continued, “Henry is the main lead in this drama and an older woman will be cast as the female lead for their love line,” and “He will be staying in China for about three months for this drama.”

“My Sweet City” is a remake of the 2008 SBS drama of the same name. Henry will be playing the role of a young and aspiring film director and the female lead is reported to be Xinyi Zhang (age 32).

22.08.2013 – Soompi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.