Stardom releases official statement regarding the lawsuit filed by Block B

Stardom Block B Tarafından Açılan Davayla İlgili Resmi Bir Açıklama Yayınladı

Stardom Entertainment, Block B tarafından sözleşmelerinin iptal edilmesi talebiyle açılan dava hakkında resmi bir açıklama yaparak sessizliğini bozdu.

Ajans, medya kaynaklarına gönderilen bir basın açıklaması yoluyla şunları söyledi:

“Merhaba, biz Stardom’uz.

Yeni yılın başında sizi böyle bir olayla selamladığımız için üzgünüz. Yanlış bildirilen bölümler hakkında bir açıklama sunmak istiyoruz.

– Ödemelerin yapılmaması sorunu üzerine

Stardom Entertainment, ajansımızın sanatçısı olan Block B’nin bütün kazançlarını hesaplamış ve hepsini ödemiştir. Hesaplamalar hususunda, biz hesaplanan bütün ödemeleri yaptık.

Sözleşmeye göre, bir kazanç varsa ödeme her ayın 25’inde yapılmalıdır. Ancak, 2011 yılının Nisan ayından Ekim ayına kadar geçen 6 ay boyunca hiçbir kazanç elde edilmemiştir ve bundan ötürü her ay ödeme yapamadık.

Biz şu noktayı netleştirmek istiyoruz; gerçek sözleşmede her ay ödeme yapılması planlanmış olmasına rağmen, 2012’nin Mart ayında üyelerin aileleriyle yapılan görüşmede ödeme programını her aydan üç ayda bire değiştirdik.

– Ajans yönetim kurulu başkanının tanıtım ve benzeri şeyler için üyelerin ebeveynlerinden para alıp dolandırması sorunu üzerine

Yönetici olarak işe alınan Mr. Lee, sahte belgelerle ‘Yönetim Kurulu Başkanı’ ismini kullanmıştır ve bazı üyeleri dolandırdığı doğrudur.

Mr. Lee ajansın yanı sıra, üyelerin ebeveynlerini de dolandırdı ve tek başına üyelerin anne babalarıyla görüşüp ajansın ve ebeveynlerin paralarıyla ortadan kayboldu.

Ajans bunu gecikmeli olarak öğrendi ve o sırada üyelerin ebeveynleri Block B’ye zarar gelmesinden endişelendikleri için yasal olarak harekete geçmeyi ertelemeye karar verdiler.

Mr. Lee’nin başka bir kurbanı mahkemeye başvurdu ve polis onu arıyor, biz de Stardom olarak Mr. Lee’nin en yakın zamanda yakalanmasını umuyoruz.

Mr. Lee’ye dolandırıcılık sırasında yardım eden şahıslar artık ajansta değil ve Block B üyelerini yöneten ajansı suçluyorlar. Bununla ilgili olarak o şahıslara karşı yasal işlem başlatacağız.

– Yayın katılımlarının eksik olması sorunu üzerine

Stardom tarafından yapılan birçok hazırlık sonrasında, Block B 2012 yılının Şubat ayında geri dönüş yaptı; ancak aktif yurt içi tanıtımlarının ortasındayken Tayland röportajında meydana gelen olay sebebiyle, üyeler sekiz aylık bir düşünme dönemine girmek zorunda kaldı. Üyeler o zamandan sonra çok fazla yayına katılamadığı için, Block B üyeleri ajansa karşı kin güdüyor gibi görünüyor.

Stardom da o dönem boyunca zorluklar çekti ve sıkı bir çalışmanın ardından Block B yeniden tanıtımlarına başlayabildi, biz onları yeniden yayınlara geri döndürmeyi başardık.

– Block B’nin arkasındaki şahısların varlığı üzerine

Biz ajansımızın sanatçıları için en küçük kazanımları bile sağlamak amacıyla elimizden geleni yaparken, özel anlaşmalarının iptal edilmesinin talep edilmesi meselesinin ardında üyeleri teşvik eden ve yöneten şahısların olduğunu ispatladık ve üzülüyoruz.

Şahıslar ajans, üyeler ve ebeveynleri arasındaki iletişimi engellemek için ödeme problemini kasıtlı olarak kullandı ve Stardom’a karşı güvensizlik yarattı; ve biz, Stardom’la çalışırken yanlış yapan ve suçu ajansa yükleyen bu şahısların varlığını yakın zaman önce üyeler ve ebeveynleriyle konuştuktan sonra öğrenebildik.

– Gelecekteki rotamız üzerine

Block B üyeleriyle iletişime geçmek için, yıl sonunda evlerine belgeler gönderdik ve bugün öğle vakti onlarla görüşmek için hazırlanırken, internetteki yazılar aracılığıyla özel anlaşmaların iptali talebi için dava açıldığını öğrendik. Buna rağmen, Stardom ajans ve Block B arasındaki yanlış anlaşılmaları çözmek için elinden gelenin en iyisini yapacağına dair söz veriyor.

Elimizden gelenin en iyisini yapacağız, böylece sizi daha iyi haberlerle selamlayacağız. Teşekkürler. ”

primadonna

Stardom Entertainment has broken their silence with an official statement regarding the lawsuit filed by Block B, which requests for the nullification of their contracts.

Through a press release sent to media outlets, the agency stated the following:

“ Hello, This is Stardom.

We are sorry to greet you with this kind of situation during the beginning of the New Year. We wanted to offer an explanation as a part of what has been reported is false.

– On the issue of not being paid

Stardom Entertainment has calculated all the earnings of our agency artist Block B and have paid them. Regarding the calculations, we have fulfilled all the calculated payments.

In the contract, when there is an earning, the pay was supposed to be made on the 25th of every month. However, starting from April of 2011 to October of the same year, there was not a single earning during those 6 months, and thus, during then we could not pay out every month.

We want to make clear at this point that although the pay was scheduled to be issued out every month in the original contract, when the members’ parents visited in March of 2012, we settled to change the pay schedule from every month to every three months.

– On the issue of the agency CEO swindling money for promotions and such received from the parents of the members

Mr. Lee, who was first hired as a manager, falsely used the name of ‘CEO’ by forging documentation and it is true that he swindled money from some of the members.

Mr. Lee deceived the agency as well as the parents of the members and met separately with the parents and disappeared with the money of the agency and the parents.

The agency belatedly learned of this, and at the the time, the members’ parents decided to hold off on pursuing legal action as they were concerned about bringing harm to Block B.

Another victim of Mr. Lee has filed against him and the police are looking for him, we at Stardom are hoping that Mr. Lee will be caught soon.

The individuals who helped Mr. Lee during his fraudulent deeds are no longer with the agency and are putting the blame on the agency who is managing the Block B members. Regarding this we will be taking legal action [against the individuals].

– On the issue of the lack of broadcast appearances

After much preparation by Stardom, in February of 2012 Block B made a comeback; however, while in the midst of active domestic promotions, due to the incident that happened at the Thailand interview, [the members] had to go through an eight month reflection period. Because the members weren’t able to make as many broadcast appearances after then, it seems the members of Block B are holding a grudge against the agency.

Stardom has also experienced difficulty during that period, and after working hard so that Block B could promote again, we were able to have them return to broadcast.

– On the existence of individuals behind Block B

We cannot help but lament as we have confirmed that there exist individuals who are encouraging and controlling the members behind this situation of requesting for the nullification of their exclusive contract when we have tried our best to provide even the smallest earnings to our agency artists, and cannot help but lament.

The individuals have purposely used the issue of pay to block the communication between the agency and the members and their parents, and have created mistrust towards Stardom; and we were able to learn from conversing with the members and their family recently that these individuals, who have done wrong while they were working within Stardom, have put all the blame on the agency.

– On our future course of action

To communicate with the Block B members, we sent over documents to their homes during the end of the year, and while preparing to meet them this afternoon, we learned of the lawsuit requesting for the nullification of their exclusive contract through articles on the internet. Despite that, Stardom promises to try our best to resolve the misunderstanding between the agency and Block B.

We will try our best so that we can greet you with better news. Thank you. ”

04.01.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.