So Ji Sub wins the ‘Contribution to Cultural Exchange’ award at the 47th Daejong Film Awards

South Korea (대한민국)

So Ji Sub 47. Daejong Film Ödüllerinde ‘Kültür Alışverişine Katkı” Ödülü Aldı

Hallyu oyuncusu So Ji Sub bugün (25 Eylül) düzenlenen 47. Daejong Film Ödüllerinde ‘Kültür Alışverişine Katkı” plaketi aldı.

So Ji Sub şovun açılış törenine ödül alan bir sanatçı olarak katıldı ve plaketini Kültür bakanından aldı.

So Ji Sub “İlk olarak hepinize teşekkür etmek istiyorum, bu ödülü alabileceğimi düşünmezdim” ve “Bir aktör olarak oyunculuk alanında elimden gelenin en iyisine yapacağım ve Kore filmlerinin dünya çapında tanınmasına yardım edeceğim.”dedi ve “Bir sonraki sefere kesinlikle kendi filmim ile geri döneceğim.” diye ekledi.

“Kültür Alışverişine Katkı” plaketi ilk olarak bu yıl çıkarıldı ve yabancı ülkeler arasında kültürel alışverişe başarılı bir şekilde katkı sağlayan oyuncu So Ji Sub’a verildi.

Orion-gng

Hallyu actor So Ji Sub won the ‘Contribution to Cultural Exchange‘ plaque at the 47th Annual Daejong Film Awards, which was recently held on September 25th.
So Ji Sub participated in the opening ceremony of the show as an award winner, and received his plaque from the secretary of the Ministry of Culture.

So Ji Sub said, “First I would like to thank you all, I did not think I would receive this award” and “Since I’m an actor, I will put my best effort into acting and help expose Korean movies to the world.”He continued, “Next time I will definitely come back with my own movie.”

The ‘Contribution to Cultural Exchange’ plaque was created just this year, and it is given to the actor who has been able to successfully contribute to the cultural exchange between foreign countries.

(25.092010 / Allkpop)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.