Snow Damage Tops W10 Bln in Gangwon Province

Gangwon Eyaletinde Yağan Kar 10 Milyar Won’dan Fazla Hasar Verdi

Güney Kore’nin doğu kıyı bölgelerine rekor seviye kar yağışı sert bir darbe indirdi.

Gangwon eyaleti yetkilileri, pazartesi günü sabah 09:30 itibariyle sekiz ilde ve ilçelerinde yoğun kar yağışının maddi olarak 10 milyar wondan fazla hasar verdiğini açıkladı. Eyalet kayıplara ilişkin bilgileri derlemeye devam edeceğini ve pazara kadar bu rakamların muhtemelen yükseleceğini söyledi.

Pazartesi günü, 45 binden fazla işçi ve yaklaşık bin beş yüz adet ekipman karı kaldırmak ve bölgedeki hasarlı tesisleri onarmak için seferber edildi. Askerler, polisler ve gönüllüler yardımcı olmak için geldi.

Şehir ve ilçeler, dağlardaki köylerde mahsur kalan insanların kurtarılması ve bu uzak bölgelerdeki yolların karının temizlemesi üzerinde yoğunlaşıyor.

nobia

Record-breaking snowfall in South Korea has dealt a hard blow to regions along the nation’s east coast.

Gangwon Province authorities said Monday property damage from the heavy snow topped ten billion won in eight cities and counties as of 9:30 a.m. The province will continue to compile information on the losses through Sunday, so the figure is likely to rise.

Over 45-thousand workers and some one-thousand-500 pieces of equipment were mobilized to remove snow and restore damaged facilities in the region on Monday. Soldiers, police officers and volunteers all came out to help.

The cities and counties are focusing on rescuing people isolated in villages in the mountains and clearing snow on the roads that lead to those remote areas.

17.02.2014-kbsglobal

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.