Seoul to conduct sanitary inspections on foreign food manufacturers

South Korea (대한민국)

Seoul Yabancı Gıda Üreticilerine Denetim Getiriyor

Salı günü, Güney Kore Kabinesi yerel yönetimlerin yurtdışındaki gıda üreticilerinin sıhhi denetimini yapmasına için izin veren bir yasa tasarısını onayladı, hükümet son günlerde ithal gıda ürünlerinin üzerinde yükselen güvenlik kaygılarını dile getirdi.

Tasarı onaylanmak üzere meclise gönderilecek ve hükümet gıda sanitasyon revize işleriyle ilgili olarak kamuoyuna, kültür bakanlığının sorumluluğu alan bir açıklama yapmasını istedi.

Tasarı gıda güvenliği yetkilileri, ilgili ülkelerin ön onayı ile yabancı gıda üreticilerinin sağlık koşulları ile ilgili kontrollerinin yapılması için bakanlığın da çağrıda bulunması gerektiğini belirtti.

Son günlerde Güney Kore’ye gıda ithalatının hızla artan yabancı üreticileri kapsayacak şekilde yerel gıda güvenliği düzenlemelerini genişletmenin kaçınılmaz bir ihtiyaca yol açtığı da açıklandı.

Güney Kore’nin gıda ithalatı Kore Gıda ve İlaç İdaresi (KFDA)’ne göre, 2010 yılında 293.988 ile 2000 yılındaki 133.761 rakamı ile iki katına çıktığı belirtildi.

Michiru

South Korea’s Cabinet on Tuesday approved a bill that allows local authorities to conduct sanitary inspections into food manufacturers abroad, the government said amid rising safety concerns over imported food products.

The revised bill on food sanitation will be sent to parliament for approval, the culture ministry in charge of publicizing government affairs said in a release.

The bill calls for food safety officials to conduct checks on sanitary conditions of foreign food manufacturers with prior consent from the concerned countries, the ministry said.

The recent rapid rise of food imports to South Korea has prompted the need to expand local food safety regulations to include foreign manufacturers, it said.

South Korea’s food imports have more than doubled from 133,761 cases in 2000 to 293,988 in 2010, according to the Korea Food and Drug Administration (KFDA).

17.05.2011 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.