Seol Ki-hyeon, Kim Nam-il join Incheon United

South Korea (대한민국)

Seol Ki-Hyun, Kim Nam-il Incheon United’a katıldı

Yetkililer Salı günü, Güney Kore’nin eski Premier Lig kanat oyuncusu Seol Ki-hyeon ve yıldız orta saha oyuncusu Kim Nam-il’in, Güney Kore futbol takımı Incheon United ile iki yıllık sözleşme imzaladığını söyledi.

32 yaşındaki Seol, Güney Kore ve Japonya’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı 2002 FIFA Dünya Kupası’ndaki olağanüstü bir performans sonrasında, 2004’te Şampiyonluk kulübü Wolverhampton Wanderers’a ve daha sonra 2007’de Fulham FC’ye katılmak için İngiltere’ye taşındı. Fulham ile olan sözleşmesini sonlandırdıktan sonra, 2010’da Pohang Steelers’da ve geçen yıl Ulsan Hyundai FC’de oynamak için Kore ligine geri döndü.

JunHong

South Korea’s former Premier League winger Seol Ki-hyeon and star midfielder Kim Nam-il have signed a two-year contract with South Korean football club Incheon United, officials said Tuesday.

After an outstanding performance in the 2002 FIFA World Cup co-hosted by South Korea and Japan, the 32-year-old Seol moved to England to join Championship club Wolverhampton Wanderers in 2004 and then Fulham FC in 2007. Upon terminating his contract with Fulham, he returned to the Korean league to play for the Pohang Steelers in 2010 and Ulsan Hyundai FC last year.

24.01.2012 – Yonhap News

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.