Se7en’s Enlistment Date Confirmed!

Se7en’ın Askere Gidiş Tarihi Kesinleşti!

Se7en hayranlarına bu ay askere gideceğini söylemesine rağmen, son hayran buluşmasına kadar gidiş tarihini bir sır olarak sakladı.

Şarkıcı artık 19 Mart tarihinde Uijeongbu 306. Yedek Taburu’nda bir muvazzaf asker olarak görevine resmen başlayacağını açıkladı.

Se7en, çıkışının 10. yıldönümü için gerçekleştirdiği ‘sohbet konseri’ esnasında, “Bugün ayın 9’u. 10 gün kaldı. 19 Martta askere gideceğim. Size söylemeyi çok isterdim ama konsere sakladım. 10 yıldır çok sevgi aldım ve harika bir zaman geçirdim. Her zaman minnettarım.” diyerek duyuru yaptı.

Şarkıcı aynı zamanda promosyonları ile ilgili soruları yanıtladı. “Kalbim devam etmemi söylüyor [terhis aldıktan sonra]… Ancak, 50 yaşına geldiğim zaman ‘Se7en’ adı altında faaliyet göstermek yanlış olur diye düşünüyorum.” dedi ve bu sözü üzerine salon kahkahaya boğuldu.

Min-Hee Chang^^

Though Se7en told fans that he would be enlisting this month, he kept the date a secret until his recent fan meeting.

It’s now been revealed that Se7en will leave for the Uijeongbu 306 Reserve Battalion on March 19th to officially start his post as an active-duty soldier.

During Se7en’s ‘talk concert’, which marked his 10th anniversary since debut, he announced, “Today’s the 9th. There are 10 days left. I’m enlisting on March 19th. I really wanted to tell you, but I saved it for the concert. I received so much love the past 10 years, and I had a great time. I’m always thankful.”

The singer also answered questions about his promotions, commenting, “My heart tells me to continue [after I’m discharged from the army]… However, I think it’d be wrong to promote under the name ‘Se7en’ when I’m 50 years old,” causing laughter.

09.03.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.