Se7en nominated as the Best Overseas Performer in China

South Korea (대한민국)

Se7en Çin’de En İyi Yurtdışı Sanatçısı Olarak Aday Gösterildi

Şarkıcı Se7en Çin’de ‘En İyi Yurtdışı Sanatçısı Ödülü’nü aldı.

Se7en’ın ajansı YG Entertainment 14 Nisan günü yaptığı açıklamada, “Se7en, 13 Nisan’da Macao, Çin’de gerçekleşen 2012 Çin Müzik Ödülleri ve Asyalı Etkililer Ödülleri’nde En İyi Yurtdışı Sanatçısı olarak aday gösterildi.” şeklinde konuştu.

Her yıl Asya’yı temsil eden 100 yıldızın davet edildiği ödül töreni 1994 yılından beri kutlanıyor. Ödül törenine daha önce, Lee Byung Hun, Kim Tae Hee ve Jang Woo Hyuk gibi Koreli sanatçılar katılmış ve büyük bir heyecana neden olmuşlardı.

Macao Venetian Otel’de gerçekleşen ödül törenine, Jay Chou, Secret, F4’ten Oh Gun Ho, Karen Mok ve Japon şarkıcı Kuraki Mai gibi pek çok ünlü isim katıldı.

Koreli sanatçı olarak sadece Se7en davet edildi ve ödülünü aldıktan sonra duygularını şu şekilde ifade etti: “Bu muhteşem ödül için çok teşekkür ederim. Çinli hayranlarımla daha sık buluşmak için daha çok çaba harcayacağım. Lütfen bunu sabırsızlıkla bekleyin.”

Se7en, konserin hemen sonrasından Çin yerel medyasıyla röportaj yaptı. Se7en’ın coşkulu performansı ve röportajı Çin televizyon kanalı Channel V aracılığıyla canlı olarak yayınlandı ve ayrıca Hong Kong, Tayvan, Malezya, Endonezya ve Filipinler dahil olmak üzere 30 ülkede, 60 farklı kanalda yayınlanacak.

Min-Hee Chang^^

Singer Se7en received the Best Overseas Performer Awards in China.

According to Se7en’s agency, YG Entertainment, on April 14, “Se7en was nominated as the Best Overseas Performer at 2012 China Music Award and Asian Influential Awards that was held on April 13 at Macao in China.”

This award ceremony that invite 100 stars who represent Asia every year, has been celebrated since 1994. Previously, Korean artists such as Lee Byung Hun, Kim Tae Hee, and Jang Woo Hyuk appeared and created a stir.

In this year’s awards that has been held at Macao Venetian Hotel, many top Asian stars have appeared including: Jay Chou who appeared in the movie, Secret, F4’s Oh Gun Ho, Karen Mok, and Japanese singer Kuraki Mai.

Se7en who has been invited as the only Korean artist revealed his thoughts about receiving the award by saying, “Thank you so much for this wonderful award. I will try harder to meet Chinese fans more often. Please look forward to it.”

Immediately after the concert, Se7en had an interview with local Chinese media. Se7en’s enthusiastic performance and interview was broadcast live through China TV’s Channel V, and it will also be broadcast in 30 countries including Hong Kong, Taiwan, Malaysia, Indonesia, and Philippines on 60 different channels.

14.04.2012 – Korea

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.