Samsung Denies Talks with Apple Over Reconciliation

South Korea (대한민국)

Samsung Apple ile Uzlaşma Üzerine Görüştüğü Haberini Reddetti

Samsung, yetkililerinin Apple yöneticileriyle iki şirket arasında devam eden hukuki savaşı görüşmek üzere temasa geçtiği haberlerini yalanlıyor.

Bloomberg Businessweek tarafından yapılan haberde, Apple’ın CEO’su Tim Cook’un davayı büyük bir intikam aracı olarak değil kaçınılmaz bir durum olarak değerlendiriyor gibi göründüğü ve kendisinden önce görevde bulanan Steve Jobs’un Apple rekabetinin ortadan kaldırılması gerektiğine dair düşüncesi paylaşmadığı söylendi.

Haberde iki şirketin ortak bir anlaşmaya varması durumunda yasal ücretlerden iki tarafın da 440 milyar won’a varan bir miktarda kazançta olacağı belirtildi.

Samsung Electronics, Apple ile temasta bulunmadığını ve en büyük rakibi ile uzlaşma planı olmadığını söyleyerek haberi resmi olarak reddetti.

canan

Samsung is denying reports that its officials communicated with Apple executives to discuss the ongoing legal battle between the two companies.

Bloomberg Businessweek reported that Apple CEO Tim Cook appears to view litigation as a necessary evil, not a vehicle of cosmic revenge, and does not share his predecessor Steve Jobs’ view that Apple’s competition should be wiped out.

The report said if the two companies reach a mutual agreement, it would save them both up to 440 billion won in legal fees.

Samsung Electronics officially denied the report, saying it did not communicate with Apple and it has no plans to reconcile with its biggest competitor.

31.03.2012 – KBS World

http://img444.imageshack.us/img444/2874/310312knews1.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.