Saenuri’s Park Unveils Policies on Women

South Korea (대한민국)

Saenuri’den Park Kadınlar Hakkında Politikaları Açıkladı

İktidardaki Saenuri Partisinden devlet başkanlığına aday olan Park Geun-hye, kadınların işe döndürülmesine ve Güney Kore’nin düşük doğum oranının yükseltilmesine yardımcı olacak önemli politikaları açıkladı.

Park perşembe günü çocuk bakmak veya ev işleriyle ilgilenmek için kariyerlerini bir kenara bırakan kadınların çalışma hayatına geri dönmesine yardımcı olan bir kurumun Busan’daki merkezinde yeni girişimleri açıkladı.

Eski Saenuri Partisi lideri, iki ebeveynin de çalıştığı tüm aileler için okul sonrası çocuk bakım hizmetleri sağlama, babalık izni sisteminin getirilmesi ve özel çocuk bakımı sistemleri kurulması sözünü verdi.

Ülkenin düşük doğum oranıyla ilgili olarak Park, hamile kadınların çalışma saatlerini kısaltacak ve genç çiftlerin çocuk sahibi olmalarını teşvik edecek bir sistem getirmek istediğini söyledi.

Park, kadınların ekonomik etkinliklere katılımının ulusal kalkınma için önemli bir itici güç olduğunu ekledi. Kadınların iş, çocuk bakımı ve günlük ev işlerini dengelemesini sağlayacak vakıflar kurulması gerektiğini vurguladı.

ji-young park

Ruling Saenuri Party presidential contender Park Geun-hye has unveiled major policies to help get women back to work and bring up South Korea’s low birthrate.

Park disclosed the new initiatives on Thursday at the headquarters of an organization in Busan that helps women get back on the job whose careers have been sidetracked to take care of children or attend to housework.

The former Saenuri Party leader vowed to provide afterschool childcare services for all families with two working parents, introduce a paternity leave system, and establish tailored childcare systems.

Regarding the nation’s low birthrate, Park said she intends to introduce a system that shortens pregnant women’s work hours and provides tax benefits that would encourage young couples to have babies.

Park added that women’s participation in economic activities is a key driving force for national development. She stressed that foundations must be established to enable women to juggle work, childcare and household chores.

KBS World-19.7.2012

http://img685.imageshack.us/img685/8218/120719kw28.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.