Saenuri to Submit 12 Bills to Nat’l Assembly on Wed.

South Korea (대한민국)

Saenuri, Çarşamba Günü Ulusal Meclise 12 Tasarı Sunacak

İktidardaki Saenuri Partisi, 19. Ulusal Meclis’in görev süresinin başladığı çarşamba günü halkın geçim yollarıyla ilgili 12 yasa tasarısı sunacak.

Saenuri Partisi Başkanı Hwang Woo-yea salı günü partinin Yüksek Şura toplantısında, partinin 12 tasarıyı 100 günlük teklif süresi içinde onaylatmayı amaçladığını söyledi.

Tasarılar arasında düzensiz işçilere karşı ayrımın azaltılması, engelli insanlara yapılan ayrımın yasaklanması ve küçük ve orta ölçekli şirketler, işletme sahipleri ve çocuk bakımı için destek sağlamayı amaçlayan yasamalar bulunuyor.

Düzensiz işçiler için ayrım karşıtı yasa tasarısı; daha iyi refah politikaları, düzenli ekstralar ve düzensiz çalışanlar için teşvik tedbirleri öneriyor.

Engellileri amaç edinen tasarı, özel sigortacıları sigorta satın alırken kendilerine karşı yapılan ayrımdan koruyacak.

Çocuk bakımı tasarısı, 5 yaşında ve daha küçük çocukları olan ailelere yapılacak hükümet yardımı için yasal bir temel oluşumunu destekleyecek.

ji-young park

The ruling Saenuri Party will submit 12 bills related to the livelihood of the people on Wednesday when the term of the 19th National Assembly begins.

Saenuri Party Chairman Hwang Woo-yea said in a meeting of the party’s Supreme Council on Tuesday that the party aims to have the 12 bills approved at parliament within 100 days of submission.

Among the bills are legislations aimed to ease discrimination against nonregular workers, ban discrimination against people with disabilities, and provide support for small and middle-sized companies, business owners and childcare.

The antidiscriminative bill for nonregular workers mandates better welfare policies, regular bonuses and incentives for nonregular employees.

The bill targeting disabled people will keep private insurers from discriminating against them when they purchase insurance policies.

The bill on childcare support provides a legal basis for government subsidies for all parents with babies aged five or under.

KBS World-29.5.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.