Saenuri Campaigns in Chungcheong, DUP Appeals for Mobile Voting

South Korea (대한민국)

Saenuri Chungcheong’da Seçim Kampanyasında, DBP Mobil Oylama Çağrısında

Rakip partiler Nisandaki 11. parlamento seçimleri öncesinde adaylık süreçlerini yürütüyor.

İktidardaki Saenuri Partisi, Kuzey Chungcheong Eyaletinde seçmenlerin desteğini kazanmaya çalışırken, ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Parti (DBP) parti ön seçimleri sırasında insanların mobil oylamada yer alması çağrısında bulunuyor.

İktidar partisi acil liderlik komitesi başkanı Park Geun-hye destek toplamak amacıyla Kuzey Chungcheong Eyaletinde. Park önce annesinin ve eski first lady Yuk Young-soo’nun memleketi Okcheon’u ziyaret etti. Başkan, kırsal bölgelerdeki düşük doğum oranından dolayı ortaya çıkan problemlerle ilgili olarak halkı dinledi. Hükümet ve yerel toplulukların bu meseleleri birlikte çözmesi gerektiğini söyledi.

Park, öğrenci ve tüccarlarla da konuştu ve gençlerin istihdamı ve küçük ve orta boyuttaki şehirlere açılan büyük ölçekli market zincirleri meselelerini tartıştı.

Bu sırada muhalefet DBP başkanı Han Myeong-sook, halkın parti ön seçimleri için mobil oylamaya katılımı ve desteği için çağrıda bulundu.

Mobil oylama için halktan seçmen kurulu toplanırken herhangi bir yasa dışı eylem ortaya çıkarılırsa ciddi önlemler alınacağını ve sorun çıkaranların adaylıktan çıkarılacağını söyledi.

ji-young park

Rival parties are pushing along the candidate nomination process ahead of the April eleventh parliamentary elections.

The ruling Saenuri Party is out to woo voter sentiment in North Chungcheong Province, while the main opposition Democratic United Party (DUP) is making a public appeal for people to engage in mobile voting during the party primaries.

Chairwoman Park Geun-hye of the ruling party’s emergency leadership council is in North Chungcheong Province to gather support. Park first visited Okcheon, the hometown of her mother and former First Lady Yuk Young-soo. The chairwoman listened to locals about problems rising from the low birthrate in rural areas. She said the government and local communities must work together to sort out those issues.

Park also met with students and merchants and discussed issues of youth employment and large-scale supermarket chains advancing into small- and mid-sized cities.

Meanwhile, Chairwoman Han Myeong-sook of the opposition DUP has been appealing to the public for their support and participation in mobile voting for the party primary race.

She said if any illegal activity is discovered in the gathering of applicants for a citizen electoral college for mobile voting, stern measures will be taken and offending candidates will be stripped of their candidacy.

KBS World-29.2.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.