S-Plus Entertainment denies abuse claims made by Jo Sung Mo

South Korea (대한민국)

21 Şubat tarihinde şarkıcı Jo Sung Mo’nun ajansı S-Plus Entertainment, sanatçının ajansı tarafından hakaretlere ve saldırılara maruz kaldığı şeklindeki açıklamaları reddetti.

Jo Sung Mo’nun temsilcilerinin iddiasına gore, “2010 Ocak civarlarında, Jo Sung Mo S-Plus ile anlaştıktan sonra, yöneticinin tavırları aniden değişti. O ve menejeri sık sık Jo Sung Mo’ya saldırdılar ve ona hakaret ettiler. O yılın Nisan ayında, onu isteyip istemediğine bakmayarak bir dizinin OST albümünde şarkı söylemeye zorladılar ve ona bu çalışması için para vermediler.”

S-Plus’ın bir temsilcisi OSEN’i arayıp, “Jo Sung Mo’nun resmi açıklamasını inceledik ama ortaya attığı iddialar, saldırı, hakaret, küfür ve şantaj tamamen asılsızdır. Ortaya attıklarında bir tane doğru şey varsa mahkemede ortaya çıkacaktır. S-Plus kendi resmi açıklamasını yakında yayınlayacaktır.” şeklinde konuya açıklama getirdi.

pikachu

On February 21st, singer Jo Sung Mo’s agency, S-Plus Entertainment, denied all rumors of the singer reporting that he had been assaulted and verbally abused by his agency.

Representatives of Jo Sung Mo responded by claiming, “Around January of 2010, after Jo Sung Mo contracted with S-Plus, the CEO’s attitude suddenly changed. Him and his manager frequently assaulted and verbally abused him. April of that year, they forced him to sing for a drama OST whether he wanted to or not, and did not pay him for his work as well.”

A representative of S-Plus spoke with OSEN and clarified, “We examined Jo Sung Mo’s official statement, but the claims he made, such as assault, verbal abuse, swearing, and blackmail are all groundless. If there is any truth to uncover, it will be uncovered in court. S-Plus will be releasing our own official statement regarding his soon.”

allkpop- 21.02.2011

Image Hosted by ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.