S. Korean Military To Launch Cyber Warfare Center Next Year

Güney Kore Gelecek Yıl Askeri Siber Savaş Merkezini Hizmete Açacak

Güney Kore, salı günü, Kuzey Kore tarafından artış gösteren saldırı girişimlerine karşı askeri ağını korumak için bu yıl Genelkurmay Karargahı (JCS) altında bir siber savaş merkezi oluşturacağını açıkladı.

Parlamentoya sunulan bir raporda, JCS, Kuzey Kore’nin siber tehditlerini “sivil provokasyon” olarak sınıflandırmak için kendi acil durum planını güncelleştirdi ve merkezin, siber saldırıların önlenmesi ile ilgili görevlerde çalışacakların takım içinde gelecek yıl iş başında olacağı bildirildi.

Kuzey Kore’den en son gelen ve Güney Kore’nin bilgisayar ağına sızmaya çalışan, çok iyi bir eğitim aldıkları düşünülen “siber savaşçıların” tehditlerine karşı koymak amaçlanıyor.

Takımın ne rol üstleneceği henüz bilinmiyor, JCS Savunma Bakanlığı, Siber Harp Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı, önemli casus ajansları da dahil olmak üzere ilgili kurumlarla bilgi paylaşımı yaparak askeri ağını savunacağını söyledi.

Bir üst düzey JCS yetkilisi: ” JCS siber ekibi ağırlıklı olarak askeri ağı koruyacak, bir siber saldırı veya savunma rolü üstlenmeyecek.” dedi.

2010 yılında Güney Kore devlet kurumlarının web sitelerine karşı büyük bir saldırı yapılmasından sonra, savunma bakanlığı siber savaş yeteneklerini geliştirmek için asker ve sivil uzmanlardan oluşan 400 üyeli bir Siber Savaş Komutanlığı kurdu.

Siber savaş ile ilgili savunma planlarının büyük ölçüde gizli tutulması, son zamanlarda dünyanın internet ağı en geniş ülkelerinden biri olduğu için ilerideki potansiyel yıkıcı siber saldırılarla yüzleşmek için ordunun çabaları olarak görülüyor.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Güney Kore’nin bilgisayar sistemlerinde 2009 ve 2013 yılları arasında Kuzey Kore’nin siber saldırılarından dolayı meydana gelen toplam hasarın 860 milyar wondan (805 milyon ABD$) fazla olduğu tahmin edilmektedir.

 

KHJ-Kolik

 

South Korea will launch a cyber warfare center under the Joint Chiefs of Staff (JCS) later this year to protect the military network from rising hacking attempts by North Korea, the JCS said Tuesday.

In a report to the parliament, the JCS said it has updated its contingency plan to classify North Korea’s cyber threat as a “non-military provocation” and is recruiting members for its own team tasked with preventing cyber attacks to operate the center at the start of next year.

The latest move is aimed at countering cyber threats from North Korea, which is believed to have trained an elite force of “cyber warriors” to infiltrate South Korea’s computer network.

While the team’s specific role is not yet known, the JCS said it will defend its military network by sharing information with related agencies, including the defense ministry’s Cyber Warfare Command and the National Intelligence Service, the key spy agency.

“The JCS’s cyber team will mainly protect the military network, and will not have an offensive or defensive role in cyber warfare,” a senior JCS official said, asking for anonymity.

Following a massive attack against the websites of South Korean government agencies in 2010, the defense ministry established a 400-member Cyber Warfare Command of soldiers and civilian experts to enhance cyber warfare capabilities.

While defense plans regarding cyber warfare are largely kept in the dark, the latest move is seen as the military’s forthcoming efforts to confront potentially disruptive cyber attacks in one of the world’s most wired nations.

The total damage from North Korea’s cyber attacks on South Korea’s computer systems is estimated at more than 860 billion won (US$805 million) between 2009 and 2013, according to the defense ministry.

Yonhap News – 22.10.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.