S. Korean Golfer K.J. Choi to Host Own Tournament This Year

South Korea (대한민국)

Güney Koreli Gofçü K. J. Choi, Bu Yıl Kendi Turnuvasına Ev Sahipliği Yapacak

Ülkenin en büyük PGA Tour oyuncusu bu hafta, Güney Koreli profesyonel golfçü Choi Kyoung-ju’nun bu sonbaharda kendi ülkesinin turnuvasına ev sahipliği yapacağını açıkladı.

ABD’de de en iyi olarak bilinen 41 yaşındaki K. J. Choi, turnuva geçici olarak “KJ Choi Invitational” olarak adlandırıldı ve Seoul’un yaklaşık 40 km doğusunda bulunan Incheon’da Sky 72 Golf Club Ocean Course’da 20-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. KJ Choi Vakfı ve Asya Tur Medyası etkinliği ortaklaşa hazırladı ve Kore Golf Turnuva (KGT) ile Asya Turnuvası’nın ortak yaptırımı olacak.

zyazı

South Korean professional golfer Choi Kyoung-ju will host his own tournament on his native land this fall, the country’s top PGA Tour player said this week.

Better known as K.J. Choi in the U.S., the 41-year-old golfer said the tournament has been tentatively named the “KJ Choi Invitational” and will be held from Oct. 20 to 23 at the Ocean Course of the Sky 72 Golf Club in Incheon, about 40 kilometers west of Seoul. The KJ Choi Foundation and Asian Tour Media jointly created the event, and the Korean Golf Tour (KGT) and the Asian Tour will co-sanction it.

24.05.2011 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.