S.Korea, US to Conduct Joint Naval Exercise Next Week

Güney Kore ve ABD Önümüzdeki Hafta Ortak Deniz Tatbikatı Gerçekleştirecek

Güney Kore ve ABD, önümüzdeki hafta başında Doğu Denizi’nde nükleer denizaltı ve bir Aegis destroyeri ile ortak deniz tatbikatı gerçekleştirecek.

Bir askeri yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, hem Güney Kore hem de ABD ordusunun bütün deniz kuvvetlerinin yer alacağı ortak tatbikat pazartesiden çarşamba gününe kadar Pohang kıyılarında gerçekleşecek. Kuvvetler, denizcilik taktikleri içeren eğitim tatbikatlarının yanı sıra anti-denizaltı ve uçaksavar eğitimleri yürütecek.

Kapsamlı askeri tatbikatlarının, Kuzey Kore’nin üçüncü bir nükleer test yapmasından önce gerçekleşmesi ve böylece komünist devletin herhangi bir provokasyondan geri çekilmesi için bir uyarı sinyali olarak görülmesi bekleniyor.

JunHong

South Korea and the U.S. will conduct a joint naval exercise with nuclear submarines and an Aegis destroyer in the East Sea early next week.

A military official said the joint exercise, which will involve all naval forces from both the South Korean and U.S. military, will take place from Monday through Wednesday off the coast of Pohang. The forces will carry out anti-submarine and anti-aircraft drills as well as training exercises involving maritime tactics.

The comprehensive military drills are expected to take place before North Korea conducts a third nuclear test, and thus seen as a warning signal for the communist state to withdraw from any further provocations.

02.02.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.