S.Korea, Turkey Sign Trade Agreements

South Korea (대한민국)

Güney Kore ve Türkiye Ticaret Anlaşmasını İmzaladı

Güney Kore ve Türkiye ticari malların ticareti üzerine geçici bir anlaşma ve iki taraflı serbest ticaret üzerine deneme kabilinden geçici anlaşma imzaladı.

İli ülkenin ticaret bakanları pazartesi günü, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşliğinde iki anlaşmayı imzaladılar.

İmza töreninden önce Lee ve Erdoğan bir toplantı düzenledi ve Güney Kore’nin Türkiye’de inşa edilecek nükleer santrali projesi üzerine devam eden iki taraflı müzakerenin sürecini değerlendirdi. İki lider, Lee’nin şubat ayında Türkiye ziyaretinden sonra devam eden müzakerelerden olumlu sonuçlar üretmek için çalışma konusunda anlaştılar.

Lee ve Erdoğan ayrıca savunma, altyapı, yapı ve kültür sektörlerinde de işbirliği ve alışverişi geliştirme konusunda el sıkıştı.

nilamman

South Korea and Turkey have signed a provisional agreement on commodity trade and a tentative basic agreement on a bilateral free trade.

Trade ministers of the two nations on Monday signed the two agreements in the presence of President Lee Myung-bak and Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.

Before the signing ceremony, Lee and Erdogan held a summit and assessed progress in bilateral negotiations on South Korea’s participation in a project to build a nuclear power plant in Turkey. The two leaders agreed to work to produce positive results from the negotiations, which resumed after Lee’s visit to Turkey in February.

Lee and Erdogan also agreed to enhance cooperation and exchanges in the sectors of defense, infrastructure, construction and culture.

26.03.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.