S. Korea Prepares for Possible US Stimulus Withdrawal

Güney Kore Olası ABD Mali Desteğinin Çekilmesi Durumuna Hazırlanıyor

Güney Kore hükümeti parasal genişlemeye olası ABD Federal Rezerv azaltılmasına karşı canlandırıcı planlıyor. Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin toplantısında da teşvik önlemleri verip Salı günü kararın çıkmasını bekliyor.

Strateji, Finans ve Kore Bankası Bakanlığı, beş günlük Chuseok şükran tatili yanıtları gözden geçirmek ve ekonomik durumları izlemek için onları güçlendirecektir. Bakanlık ve Merkez Bankası parasal genişlemede ABD’den gelen olumsuzluğun kaçınılmaz olarak Güney Kore ekonomisi üzerinde kısa vadeli olarak şoklar oluşturacağını tahmin ettiler.

Hükümet, ABD toplantısında çıkacak sonucu duyurduktan sonra piyasadaki karışıklığı en aza indirmek için en kısa sürede kendi resmi tutumlarını açıklayacak.

Hükumet aynı zamanda bir piyasa dalgalanmasını, yabancı sermaye göçünü ve ABD stratejilerinin yansımalarını en aza indirmek için önlemler üretmeyi dikkate alacak.

First Genius

The South Korean government is bracing for the U.S. Federal Reserve’s possible reduction in quantitative easing. The Fed is expected to decide whether to taper off its stimulus measures at the Federal Open Market Committee meeting on Tuesday.

The Ministry of Strategy and Finance and the Bank of Korea will review responses and strengthen their monitoring of economic situations during the five-day Chuseok thanksgiving holiday. Both the ministry and central bank predict the U.S.’ exit from quantitative easing will inevitably have short-term shocks on the South Korean economy.

The government will announce its official stance to reduce confusion in the market as soon as the U.S. unveils the results of the meeting.

The government will also consider introducing measures to minimize the U.S. exit strategy’s repercussions, such as a market fluctuation and a foreign capital exodus.

16.09.2013 – KBS World

null

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.