S. Korea hosts regional conference against chemical weapons

South Korea (대한민국)

G. Kore Kimyasal Silahlara Karşı Bölgesel Konferansa Ev Sahipliği Yaptı

Seoul Savunma Bakanlığı, Kimyasal silahlara karşı yılda bir kez düzenlenen konferansın Pazartesi günü Seoul’de açıldığını ve burada kimyasal silah kazaları karşısında alınacak tedbirlerin görüşüldüğünü belirtti.

Çin ve Hindistan dahil olmak üzere 20 ülkeden konu hakkında 30 uzmanın katıldığı beş günlük konferansta Asya Taraf Devletleri için 7 Bölgesel Yardım ve Koruma Sahası konularının da yer aldığını bakanlık açıkladı.

Bakanlıkların ortaklaşa buluştuğu konferansta, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi, üretilen kimyasal silahların kötü niyetli kişilerin kullanımı tehlikesi karşısında kontrolünün sağlanması ile Asya ülkeleri arasında bilgi ve deneyim alışverişini kolaylaştırmanın amaçlandığını ayrıca Kimyasal Silahlar Örgütü(OPCW) tarafından barındırılan stoklama ve kimyasal silahların kullanılması belirtildi.

OPCW antlaşmadan sorumlu uluslararası idari bir kuruluştur.

Bakanlık ayrıca, konferans sırasında, Güney Kore askerlerinin de kimyasal silah saldırına nasıl yanıt vereceğini ve bir saldırıya uğrayan askerlerin dezenfekte yeteneklerini göstermek için de bir plan yapıldığını açıkladı

Michiru

An annual conference among Asian nations against chemical weapons opened here Monday to discuss appropriate responses and countermeasures in case of incidents involving chemical-warfare agents, Seoul’s defense ministry said.

About 30 experts from 20 nations, including China and India, are taking part in the five-day conference of the 7th Regional Assistance-And-Protection Course for Asian States Parties, the ministry said in a statement.

Jointly hosted by the ministry and the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), the conference is also aimed at facilitating the exchange of information and experiences among Asian nations regarding pacts under the Chemical Weapons Convention, an arms control treaty that outlaws production, stockpiling and use of chemical weapons, it said.

OPCW is the international organization in charge of administrating the treaty.

During the conference, South Korean troops also plan to demonstrate their capabilities to respond to a chemical weapons attack and decontaminate an attacked area, the ministry said.

16.05.2011 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.