S.Korea, China to Declare Start of FTA Talks Wed.

South Korea (대한민국)

G. Kore ve Çin Serbest Ticaret Bölgesi Görüşmelerinin Başlamasını Çarşamba Günü Açıklayacak

Güney Kore ve Çin’den çarşamba günü serbest ticaret müzakerelerine başlamasının resmi açıklaması bekleniyor.

Üst düzey Koreli resmi bir görevli, iki tarafın yakında müzakerelere başlayabilmesi için gerekli tüm işlemleri tamamlayarak, ticaret müzakerelerinin başlaması üzerine ortak bir belgede anlaştığını açıkladı.

Görevli, Güney Kore Ticaret Bakanı Bark Tae-ho ve Çin Ticaret Bakanı Chen Deming’in çarşamba günü Pekin’de duyuru yapacağını söyledi. Chen ile yaptığı görüşmeler sırasında, bakan da iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini arttırmanın yollarını görüşecek.

Bark salı günü Pekin’e gelecek ve Koreli işadamları ile görüşecek. Çin’de bir üniversitede konuşma yapacak ve Qingdao’daki Güney Koreli bir şirketi ziyaret edecek.

akgbe

South Korea and China are expected to officially declare the start of free trade negotiations on Wednesday.

A ranking Korean official says the two sides have recently agreed to a joint document on the start of trade talks, completing all procedures necessary to launch the talks.

The official says South Korean Trade Minister Bark Tae-ho and Chinese Commerce Minister Chen Deming will make the announcement in Beijing Wednesday. During his talks with Chen, he will also discuss ways to boost economic cooperation between the two countries.

Bark will arrive in Beijing Tuesday and meet with Korean businesspeople. He will also speak at a Chinese university and visit a South Korean company in Qingdao.

KBS World-01.05.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.