S. Korea and N. Korea invited to field joint team in table tenis

South Korea (대한민국)

Güney Kore ve Kuzey Kore Masa Tenisinde Ortak Yarışa Davet Edildi

Güney Kore ve Kuzey Kore’nin spor yoluyla barışı desteklemek için tasarlanmış yaklaşan bir uluslararası etkinlikte ortak bir masa tenisi takımı yarışmasına davet edildiğini, yetkililer açıkladı.

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) ve Monako merkezli Barış ve Spor Vakfı’nın ortaklaşa olarak düzenlediği devletler arasındaki “diyalog ve iyi ilişkileri teşvik” için onlarla birlikte Barış ve Spor Masa Tenisi Turnuvası’na 10 ülkenin de davet edeceği Salı günü açıklandı. Bu yıl organizasyonun 21 ve 22 Kasım’da Katar’da yapılması planlanıyor.

ITTF bir açıklamada, ITTF önderliğinde Katar Milli Olimpiyat Komitesi ve Katar Tenis Masası Derneği ve Barış ve Spor rehberlik tarafından düzenlenen bu etkinliğin, siyasi gerginlikleri kıracağını ve bir şekilde ulusları birleştiren benzeri görülmemiş bir masa tenisi etkinliği olacağını belirttiler.

Michiru

South Korea and North Korea have been invited to field a joint table tennis team at an upcoming international event designed to promote peace through sports, officials said.

The International Table Tennis Federation (ITTF) and the Monaco-based Peace and Sport Foundation jointly announced Tuesday that their Peace and Sport Table Tennis Tournament will invite 10 countries to “encourage dialogue and good relations” between states. It is set for Nov. 21-22 this year in Qatar.

“Organized by the Qatar National Olympic Committee and the Qatar Tennis Table Association, under the leadership of the ITTF and the guidance of Peace and Sport, this is an unprecedented sports event that will break political tensions and unite nations in a way that only table tennis can,” the ITTF said in a statement.

11.05.2011 – Yonhap


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.