Ruling Party Remembers Cheonan Sinking

İktidar Partisi Cheonan Kazasını Andı

İktidardaki Saenuri Partisi, Kuzey Kore’nin Güney Kore Deniz Kuvvetleri’ne ait Cheonan savaş gemisini batırmasının üçüncü yıl dönümünde kazayı andı.

Salı günü parti sözcüsü Min Hyeon-joo, öldürülen 46 Güney Koreli denizci ve kurtarma girişiminde ölen Han Joo-ho’nun ruhları için iktidar kampının dua ettiğini söyledi.

Parti, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi ve benzer bir olayın tekrar olmaması için ülkenin güvenliğini arttırmada elinden geleni yapmaya söz verdi.

Sözcü ayrıca iktidar ve muhalefet partilerinin ulusal güvenlik krizi ile başa çıkmak için etkili bir sistem oluşturması için çalışması gerektiğini belirtti.

akgbe

The ruling Saenuri Party has paid tribute to victims of North Korea’s sinking of the South Korean Navy’s Cheonan warship on the third anniversary of the incident.

Party spokeswoman Min Hyeon-joo on Tuesday said the ruling camp is praying for the spirits of the 46 South Korean sailors who were killed and Warrant Officer Han Joo-ho, who died in a rescue attempt.

Expressing condolences to the families of the victims, the party vowed to make its best efforts to enhance the country’s security to prevent a similar incident from reoccurring.

The spokesman also said that ruling and opposition parties should work to establish an efficient system to deal with the national security crisis.

KBS World-26.03.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.