Ruling party pushes to boost temporary workers’ wages

South Korea (대한민국)

İktidar Partisi Geçici İşçi Ücretlerini Artırmak İçin Harekete Geçiyor

Güney Kore’de iktidar partisinden bir yetkili, dar gelirliler ve sözleşmeli işçiler arasındaki ücret farklılıklarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için çabaladıklarını, bunun bir parçası olarak da geçici işçi ücretlerinin yükseltilmesinin düşünüldüğünü Perşembe günü açıkladı.

Büyük Millet Partisi’nin başkan yardımcısı Ahn Hong-joon, telefon ile yapılan görüşmede Yonhap Haber Ajansı’na, “Üzerimize düşen görevi yaparak, düzenli ve geçici işçiler için ücret farklılıklarının daraltılması için çalışılacağız.” Şeklinde beyanda bulundu.

Ancak yakın gelecekte eşit ücret sağlanmasının, gerçekçi bir ihtimal olduğunu da sözlerine ekledi.

Ahn, aynı zamanda partisinin kısa vadeli sözleşmeli çalışanlar için işyeri sigortası kapsamında bir genişleme de dahil olmak üzere, geçici ve düzenli işçiler arasındaki farklı sosyal koşulların yarattığı boşlukları kapatmak için de başka yolların arandığını belirtti.

İktidar partisinin, daimi işçiler ile geçici işçi grupları arasındaki ücret boşluklarını kapatmak için işverenlerin vergi indirimleri de dahil olmak üzere çeşitli teşvikler vermesi için harekete geçmesi bekleniyor.

Michiru

South Korea’s ruling party is considering raising temporary workers’ wages as part of efforts to help narrow wage gaps between regular and contract workers, party officials said Thursday.

“Measures should be sought out in order to narrow the wage differences for regular and temporary workers doing the same task,” Ahn Hong-joon, a deputy chief policymaker of the Grand National Party, told Yonhap News Agency by phone.

He, however, said achieving equal pay in the near future is realistically unlikely.

The party is also seeking other ways to close gaps in different welfare conditions between the temporary and regular, including an expansion in workplace insurance coverage for those who work on short-term contracts, he noted.

The ruling party is expected to push for granting a variety of incentives, including tax cuts for employers who drive up the portion of permanent workers or close up wage gaps between the worker groups.

07.07.2011(Yonhap)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.