Retrieved royal Korean books revealed

South Korea (대한민국)

Kore Kraliyet Kitapları Ortaya Çıkarıldı

Kraliyet metinlerinin 297 cildinden biri olan “Oegyujanggak” Kore Ulusal Müzesi’nde (NMK) 4 Temmuz tarihinde kesin olarak ortaya çıkarılmıştır. Fransa’da 145 yıl tutulduktan sonra yaklaşık bir ay önce yenilenebilir kiralama yoluyla kitaplar vatanına geri döndü. Fransız Katolik misyonerlerin Koreliler’in yaptıklarına misilleme olarak Ganghwa Adası’nı işgal ettiğinde 1866 yılında Fransız askerleri tarafından yağma edilmişti. Kraliyet kitapları, Joseon Hanedanlığı (1392-1910) dönemine ait kraliyet ayin ve törenleri ile protokole ait detaylı bilgiler içeriyor.

Kitaplar, şu anda Seoul Kore Ulusal Müzesi’nin merkezi depolarında korunuyor. Pazartesi günü basına gösterilen beş kitaptan müze yetkililerine göre en eskisi, “Pungjeongdogam Uigwae” (1630) başlıklı kraliyet tören ve ayinlerinin özünü açıklayan kitaptır.

Müze yetkilileri, 19 Temmuz ve 18 Eylül tarihleri arasında alınan kraliyet kitapları için özel bir sergi düzenlemeyi planlıyor.

Michiru

Seen here is one of the 297 volumes of the historic royal text “Oegyujanggak,” which the National Museum of Korea (NMK) revealed to the public on July 4. France returned the books through a renewable lease about one month ago after keeping them for 145 years. The books, which detail the protocols of royal ceremonies and rites of the Joseon Dynasty (1392-1910), were looted by French troops in 1866 when they invaded Ganghwa Island in retaliation for Koreans’ persecution of French Catholic missionaries. (Photo courtesy of NMK)

The books are currently in storage at the National Museum of Korea in central Seoul.
The five books shown to media on Monday described the essence of each royal ceremony and rite and included the oldest one titled “Pungjeongdogam Uigwae” (1630), according to the museum.

The museum plans to hold a special exhibition of the retrieved royal books from July 19 to Sept. 18.

04.07.2011(Yonhap)


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.