Rescue operations continue in search of survivors from sunken ship

Seoul (서울), South Korea (대한민국)

Askeri dalgıçlar azalan umutlara rağmen daha fazla kazazede bulunabilir diye ülke tarihindeki en kötü felaketlerden biri olan batan gemiye ulaşmak için çabalamaya devam ediyor.

104 mürettebat taşıyan 1,200 tonluk Güney Kore Deniz Kuvvetleri korveti “Cheonan” geçen cuma Kuzey Kore sınırında sebebi anlaşılamayan bir patlamadan sonra Sarı Deniz yakınlarında dibe battı. Çalışanlar ve şahitler geminin ikiye ayrıldığını söyledi. Gemi kaptanı da dahil 58 kişi bulundu fakat 46 kişi hâlâ kayıp.

(sunshine, kıday baksı)

———————————————–

Military divers were continuing efforts Sunday to reach a sunken ship as hopes were diminishing that there may be more survivors from one of the country’s worst naval disasters in history.

The 1,200-ton South Korean Navy corvette “Cheonan” carrying 104 crew went down late Friday near the Yellow Sea border with North Korea after an unexplained explosion that officials and witnesses said split the vessel in half. Fifty-eight of them, including the ship’s captain, were pulled out alive, and 46 are still missing.

(28.03.2010 / Yonhap / By Shin Hae-in)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.