Reporting on Offshore Accounts Surge under New Rule

South Korea (대한민국)

Yeni Kanun Çerçevesinde Dış Hesaplara İlişkin Raporlar Arttı

Geçen yıl yurtdışında vergi kaçaklarının önlenmesi için oluşturulan sistemden bu yana daha fazla Güney Koreli yurtdışı finans hesaplarını bildiriyor.

Ulusal Vergi Dairesi, yurtdışı hesaplarındaki toplam 18,6 trilyon won için bu yıl 652 kişi ve kuruluştan rapor aldığını söyledi. Bu hesapların en az bir milyar veya daha fazla won elde ettiği kaydedildi.

Daire, gönüllü sistemin bu yıl yüzde 24 oranında raporları artırarak, yurtdışı hesapları arasındaki parasal değerin yüzde 62’den daha fazla olmasına neden oldu.

Kore ve İsviçre arasında imzalanan bir vergi anlaşmasının yürürlüğe girmesinden bu yana, Güney Koreliler İsviçre banka hesaplarında 100,3 milyar won fon olduğunu bildirdi. Antlaşma, Avrupa ülkesinde oluşturulan gizli hesapların izlenmesini sağladı. Bildirilen İsviçre hesaplarındaki fonlar, geçen yıl sadece 7,3 milyar wondu.

JunHong

More South Koreans are reporting on their overseas financial accounts since a voluntary system was introduced last year to prevent offshore tax evasion.

The National Tax Service says it received reports from 652 individuals and corporations this year for a total of 18-point-six trillion won in offshore accounts. It noted the accounts held at least one billion won or more.

The service said the voluntary system boosted reporting by 24 percent this year, resulting in a 62 percent higher acknowledged monetary value among offshore accounts.

In particular, South Koreans reported 100-point-three billion won of funds in Swiss bank accounts since last month when a tax treaty signed between Korea and Switzerland took effect. The treaty has enabled the tracing of secret accounts held in the European country. Reported funds in Swiss accounts stood at just seven-point-three billion won last year.

28.08.2012 – KBS World

http://img542.imageshack.us/img542/1328/120828kw34.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.