Rain to enlist on October 11th

South Korea (대한민국)

Rain 11 Ekimde Askere Gidiyor

Oyuncu ve şarkıcı olan Rain 11 Ekimde askere gideceğini duyurdu.
Rain’in ajansı, J Tune Entertainment şunları belirtti: ”Biz kabul tarihini bugün aldık. Vatani görevini aktif görevli bir asker gibi yapacak ve zaten orduda olan diğerlerine katılacak.”
Rain hayranlarına kendini anlatan bir mesaj verdi: ”Askerliğe kabul tarihimi aldım fakat nereye gönderileceğimi bilmiyorum. Sahneye çıkışımdan beri neredeyse 10 yıl oldu. Sizin tüm sevginiz ve ilginizle sıkı çalışarak, mutlulukla bir çok şey yapabildim. Çok mutluydum. Birçok kişiden daha sonra orduya giriyor olsam da sıkı çalışmayı planlıyorum. Yanımda olan herkese teşekkür ederim. Daha olgun bir adam olarak döneceğime söz veriyorum.”
Rain son konseri olan ‘The Big Show’u Seoul’da 24 ve 25 Eylül tarihlerinde düzenledi.

shin ri yeon

Singer/actor Rain has announced that he will be enlisting with the army on October 11th!

Rain’s agency, J Tune Entertainment, stated “We received the enlistment date today. He will enlist as an active-duty soldier and will join the others already in the army.”

Rain himself left a message for his fans, saying, “I did receive my enlistment date, but I do not know where I will be sent to. It has been almost 10 years since my debut. Because of all your love and interest, I was able to do so many things and experience hard work and glory. I was very happy. Also, because I am enlisting later than everyone else, I plan to work even harder. I thank everyone who’s always been by my side and I promise I will come back as a more matured man.”

Rain will hold his last concert, ‘The Big Show’ in Seoul on September 24th and 25th

23.09.2011 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.