PSY on an Italian TV Program

PSY, İtalya’da Programa Katıldı

Ünlü İtalyan televizyon programı, Lorem Ipsum PSY’dan bahsetti. DeeJay televizyon kanalı tarafından yayınlanan program, YouTube videolarını topluyor ve bir araya getirerek hikaye oluşturuyor. Her bölüm değişik ve özel konuların işlendiği programda PSY ”Tormentoni” görüldü.

Bölüm İtalya odaklı, evrensel favori şarkılar hakkındaki videoları gösteriyor.

Milyonlarca insanın dans ettiği, 80li yılların favorisi “Gioca Jouer” ile başlayarak, 2012 yılında İtalyanlar tarafından söylenen ve dans edilen son favori “Pulcino Pio” notaları ile bitiyor, ardından dünyanın zevkle dinlediği şarkı “Call Me Maybe” geliyor, Obama ile ilgili eğlenceli videolar oluşturuluyor ve Star Wars karakterleri şarkıyı söylüyor, son olarak YouTube üzerinden PSY arkadaşlarının ipodunda canlı görünüyor. Tam bir başarıydı. Program inanılmaz cazibesiyle YouTube’da bir milyardan daha fazla izlenme alan Gangnam Style’ı tanıttı. Amrikalı çocukların tepkisiyle şarkıyı tek başına söyleyen ve dans eden Nelly Furtado ve Kylie Minogue ile PSY ile dans etme ve şarkı söyleme onuruna erişen Madonna ve Britney Spears gibi ünlülerin K-Pop tepkileri gösteriliyor.

Yorumcu Videonun sonunda PSY’a hitaben “K-Pop dünyayı fethedecek” diyor. “Çok meşhur değil çünkü İtalyanlar değişikliklerden hoşlanmazlar ve ülkedeki çok kişi Latin ve İspanyolca şarkılara ilgi duyuyor” diyerek İtalyanca açıklama ekliyor. Tabi ki bu yorum İtalya’da K-Pop hayranları olmadığı anlamına gelmiyor, tam tersine K-Pop ve Koreli sanatçıları getirmek için mücadele ediyorlar.

LikeAStar

PSY was mentioned in a famous Italian TV program : Lorem Ipsum. This program is broadcasted by DeeJay TV channel, and is a collection of videos, found on Youtube, put together to create a story. Every episode has a different and specific topic, the one in which PSY appeared is ”Tormentoni” (hit songs).

The episode shows videos about international hit songs worldwide, focusing especially on Italy.

Starting from the 80s with the song “Gioca Jouer”, which made millions of people dancing on it, till recent hit songs: in 2012 the Italians could sing and dance on the notes of “Pulcino Pio”, then the world could enjoy listening to the song “Call Me Maybe” and creating funny videos of Obama and Star Wars characters singing it and finally, everyone met PSY on Youtube, live, on friends’ ipod. It was a completely success. The program introduces Gangnam Style, confirming his incredible attraction, getting more than one billion views just on Youtube. It shows also how some American kids react to him and to K-Pop till the reaction of celebrities such as Nelly Furtado and Kylie Minogue, who danced and sung alone the song and Madonna or Britney Spears who had the honor to dance with PSY.

The commentator in the end of the videos dedicated to PSY says also “K-Pop will conquer the world“, adding also a clarification saying that in Italy it is not so famous because Italians don’t like changes so much and the majority of the people in the country are more attracted by the usual Latin or Spanish hit songs. Of course this comment doesn’t mean that in Italy there are no K-Pop fans, on the contrary they keep on fighting to bring K-Pop and K-artist in their country.

09.07.13 – en.korea

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.