Presidential Candidates Use Weekend to Boost Campaigns

Başkan Adayları Hafta Sonunu Kampanyalarına Destek Toplamakla Geçiriyor

Seçime 50 gün kala, başkan adayları hafta sonunu kampanyalarını arttırmak için kullanıyor.

İktidardaki Saenuri Partisi’nin adayı Park Geun-hye, pazar günü ülkenin siyasetini yenileme planları ile ilgili yapmayı planladığı bir duyurunun son ayrıntılarına odaklanıyor. Park’ın dört yıllık başkanlık dönemi ve anayasa değişiklikleri gerektirecek diğer konularda fikrini açıklaması bekleniyor.

Ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti’den Moon Jae-in, Seoul Geumcheon Bölgesi’nde bir gençlik kampının açılışına katıldı, iş ve üniversite harçları konusundaki politikalarını açıkladı. Günün ilerleyen saatlerinde, Ssangyong Motors tarafından kovulan işçilerin eylem yerini ziyaret etti ve onlarla görüştü.

Bağımsız aday Ahn Cheol-soo, kampanyasına destek toplamak için Goyang Şehri KINTEX sergi merkezindeki fan kulübü için düzenlenen bir konsere katıldı. Ahn, kampanyası üzerine çalışan uzmanlar ile politikalarını tartışmak üzere bir araya geldi.

akgbe

Presidential candidates spent the weekend to enhance their campaigns with less than 50 days left until election day.

Ruling Saenuri Party candidate Park Geun-hye has been focusing on the final details of an announcement she is scheduled to make on Sunday regarding her plans to renovate the country’s politics. Park is also expected to clarify her opinion on a four-year presidential term and other matters that would require amendments to the Constitution.

The main opposition Democratic United Party’s Moon Jae-in attended a kick-off event for a youth campaign camp in Geumcheon District in Seoul and announced his policies on jobs and university tuition. Later in the day, he also visited a protest site for workers who were fired by Ssangyong Motors and talked with them.

Independent candidate Ahn Cheol-soo appeared at a concert for his fan club at KINTEX exhibition center in Goyang City to gain support for his campaign. Ahn also took time in the day to discuss his policies with experts currently working on his campaign.

KBS World-03.11.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.