Presidential Candidates Offer More Campaign Pledges

Başkan Adayları Kampanya Vaatlerini Açıklamaya Devam Ediyor

Seçimlere iki ay kala başkanlık yarışı adayları perşembe günü vaatlerini duyurmaya devam etti.

İktidardaki Saenuri Partisi’nin adayı Park Geun-hye, bilim ve bilgi teknolojisine dayalı iş yaratma amacıyla yaratıcılık tabanlı bir ekonomik paradigma önerdiği parti genel merkezinde, bir basın toplantısı düzenledi.

Ana muhalefetteki Demokratik Birleşik Parti’nin başkan adayı Moon Jae-in, özel kurumlardaki eğitmenler ve kamyon şoförleri de dahil olmak üzere iş güvenliğine sahip olmayan işçiler ile bir araya geldi. İşçilerin emek haklarını koruyacağına ve iş sağlığı ve güvenlik sigorta poliçeleri sağlamaları için işverenleri mecbur tutacağına söz verdi.

Bağımsız aday Ahn Cheol-soo perşembe sabahı Gangwon Eyaleti-Wonju’daki tıbbi ekipman tedarikçisi Techno Valley’i ziyaret etti. Ahn, Güney Kore’nin yaşlanan nüfusu düşünüldüğünde büyümek için büyük bir potansiyele sahip olan tıbbi ekipman sektörünü desteklemek için önlemler alacağını söyledi.

akgbe

Leading presidential contenders announced more campaign pledges on Thursday with the election just over two months away.

Ruling Saenuri Party candidate Park Geun-hye held a press conference at party headquarters, where she suggested a creativity-based economic paradigm aimed at creating jobs based on science and information technology.

Presidential candidate Moon Jae-in of the main opposition Democratic United Party met with workers with poor job security, including instructors at private institutions and truck drivers. He promised them he will protect their labor rights and push for ways to oblige employers to provide occupational health and safety insurance policies for them.

Independent candidate Ahn Cheol-soo visited medical equipment supplier Techno Valley in Wonju, Gangwon Province, on Thursday morning. Ahn said he will revise measures to support the medical equipment industry as it has huge potential to grow considering South Korea’s aging population.

KBS World-18.10.12

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.