President Park Delivers Christmas Presents to an Orphanage in Seoul

Devlet Başkanı Perk, Seoul’de bir Yetimhaneye Noel Hediyeleri Verdi

Devlet Başkanı Park Geun Hye, Noel günü dolayısıyla Seoul SOS Çocuk Köyü’nde, bir yetimhaneyi ziyaret etti ve çocuklara Noel hediyelerini verdi.

Başkanlık Ofisi, Devlet Başkanı Park’ın ziyaretinin amacı, Noel hediyeleri vererek oradaki çocukları teşvik etmek, tesisin personeliyle görüşmek ve alanında doğrudan sesini duymak olduğunu açıkladı.

Seoul SOS Çocuk Köyü, Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı tarafından en seçkin çocuk destek tesisi olarak seçildi. Kurumda, altı ile sekiz çocuk, normal bir ev atmosferine sahip bağımsız alanlarda bir SOS annesi ile yaşıyor.

Son Noel günü, devlet başkanı seçilen Park, diğer gönüllülerle birlikte Seoul’de yalnız yaşayan yaşlılar ve yardım alıcılarına paketlenmiş yemek dağıtımı yapmıştı.

KHJ-Kolik

On Christmas Day, President Park Geun-hye visited the SOS Children’s Village in Seoul, an orphanage, and gave her Christmas presents to the children.

The Presidential Office explained the purpose of President Park’s visit to the institution was to encourage the children there by giving Christmas presents and to talk to the staff of the facility and hear the voice directly from the field.

The SOS Children’s Village in Seoul was selected as the most outstanding child support facility by the Ministry of Health and Welfare. At the institution, six to eight children live with an SOS mother in an independent space with an atmosphere of a normal household.

Last Christmas Day, as president elect, Park made and delivered packed meals to senior citizens living alone and to welfare recipients in Seoul with other volunteers.

KBS GLOBAL & Yonhap News – 25.12.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.