President Lee Myung-bak to Visit China

South Korea (대한민국)

Devlet Başkanı Lee Myung-bak Çin’i Ziyaret Edecek

Devlet başkanı Lee Myung-bak, muadili Hu Jintao ile bir görüşme için pazartesi günü Çin’e gidecek.

Lee üç günlük ziyaretinde, Kore Yarımadasındaki istikrarın yanısıra Kuzeydoğu Asya ilişkilerini de tartışacak. Çinli balıkçıların Kore sularında yasa dışı avlanmalarının önlenmesiyle birlikte Güney Kore ve Çin arasında olası bir serbest ticaret anlaşmasının görüşülmesi de muhtemel.

Güney Kore devlet başkanı, ikili ilişkileri ve ekonomik işbirliğini güçlendirmek ve iki ülke arasındaki ilişkilerin 20. yıl dönümünü kutlamak adına Çin’in önemli parlamenterlerinden Wu Bangguo ile de görüşecek.

Yüksek rütbeli bir Cheongwadae yetkilisi, özellikle Kore Yarımadasında artan belirsizlikle birlikte Çinle diyalog kurmanın önemini vurguladı.

ji-young park

President Lee Myung-bak will visit China on Monday for a summit with his counterpart, Hu Jintao.

On his three-day tour, President Lee will discuss Northeast Asian relations as well as stability on the Korean Peninsula. A possible free trade agreement between South Korea and China is likely to be discussed along with the prevention of illegal fishing by Chinese fishermen in Korean waters.

The South Korean president will also meet with China’s top legislator Wu Bangguo to deepen bilateral ties and economic cooperation, and to celebrate the 20th anniversary of diplomatic relations between the two countries.

A high-ranking Cheongwadae official emphasized the importance of communicating with China, especially with growing uncertainties on the Korean Peninsula.

KBS World-8.1.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.