Pres. Transition Team Begins Policy Discussions with Experts

Başkanlık Geçiş Komitesi Uzmanlarla Politika Görüşmelerine Başladı

Devlet başkanı seçilen Park Geun-hye’nin geçiş komitesi, bakanlıklar ve hükümet kurumları ile toplantıları tamamladıktan sonra, uzmanlar ile politika görüşmelerine başladı.

Geçiş ekibinin dışişleri, savunma ve birleşme alt komitesi, pazartesi sabahı Kuzeydoğu Asya ülkeleri arasında işbirliğinin arttırılması konusunda uzmanlar ile görüşme yaptı. İkinci bir ekonomik alt komite, insanlara fiyatı uygun evler sunmak için uzmanlar ile görüşecek.

Eğitim ve kültür alanındaki alt komite, uzay bilimi ile ilgili uzmanlarla görüşecek.

Pazartesi sabahı geçiş ekibi, halkla bir araya gelme ve halktan görüşler almak için kendi alt komitelerinin her biri için programlarını tamamladı.

akgbe

President-elect Park Geun-hye’s transition committee opened policy discussions with experts on Monday morning after wrapping up its briefings with government ministries and agencies.

The power transition team’s subcommittee on foreign affairs, defense and unification held expert discussions on boosting peaceful cooperation among Northeast Asian countries Monday morning. The second economic subcommittee will hold discussions with experts on offering affordable houses to people.

The subcommittee on education and culture will talk with experts on space science.

On Monday morning, the transition team also finalized a schedule for each of its subcommittees to go meet and directly collect opinions from the public.

KBS World-21.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.