Pres. Park Calls for Introduction of Creative Economic Paradigm

Park Yaratıcı Ekonomik Paradigma Geliştirilmesi Çağrısında Bulundu

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Güney Kore ekonomisinin büyüme potansiyelinin hızla azaldığını ve ulusun da düşük bir büyüme döneminde olduğunu açıkladı.

Park çarşamba günü bir Ulusal Ekonomik Danışma Konseyi toplantısında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün herhangi bir üye ülkesine göre Güney Kore’de yaşlanan nüfusun daha hızlı olduğunu belirtti. Güney Kore ekonomisinin Kuzey Kore tehditleri ile ek risklerle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

%70 istihdam oranına ulaşmak ve ülke nüfusunun %70’ini orta sınıfa genişletmek için, Park Güney Kore’nin ekonomik paradigmasının gelişmiş ülkeleri takip ekonomisinden kendi kendine üretilen ve yaratıcı bir ekonomiye geçilmesi çağrısında bulundu.

akgbe

President Park Geun-hye says the South Korean economy’s growth potential is eroding rapidly, and the nation is also dealing with a period of extended low growth.

Park said at a National Economic Advisory Council meeting Wednesday that South Korea’s aging society is growing faster than any other member nation of the Organization for Economic Cooperation and Development. She noted that the South Korean economy also faces the unique, additional risk of North Korean threats.

In order to boost the employment rate to 70 percent and expand the middle-class to 70 percent of the nation’s population, Park called for the transition of South Korea’s economic paradigm from one following advanced economies to a self-initiated, creative one.

KBS World-29.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.