Pres. Park Calls for Creation of New Inter-Korean Relations

Park Yeni Kore İlişkileri Oluşturma Çağrısında Bulundu

Devlet Başkanı Park Geun-hye sağduyu ve uluslararası normlara uygun olarak iki Kore arasında yeni ilişkilerinin kurulması için çağrıda bulundu.

Başkanlık ofisindeki Ulusal Birleşme Danışma Kurulu’nun üst düzey yetkilileri ile bir toplantıda, Park Kuzey Kore’nin provokasyonlara son verme zamanı olduğunu açıkladı. Kore Yarımadası’na barış ve refah getirmek için tutarlı ilkeler ve karşılıklı güvene dayalı yeni ilişkilerin kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başkan, Kuzey Kore’nin provokasyonları ile başa çıkmak için söz verdi. Kore Yarımadası’nın silahlardan arındırılması ve iki Kore’nin ortak refah elde etmesinde samimi ise, Güney Kore ve uluslararası toplumun aktif olarak rejime yardımcı olacağını belirtti.

Park bu bağlamda yönetiminin Kore Yarımadası güven sürecinin, yarımadada kalıcı barışın sağlanması ve birleşme için zemin hazırlamak için doğru yol olduğunu vurguladı.

Başkan toplantıda Ulusal Birleşme Danışma Kurulu’nun 79 yeni üyesinin atama belgesini sundu.

akgbe

President Park Geun-hye is calling for the creation of new inter-Korean relations in line with common sense and international norms.

In a meeting with senior officials of the National Unification Advisory Council at the presidential office Thursday, Park said now is the time to end the repeated pattern of North Korea being rewarded for provocations. She added that the two Koreas should pursue new relations based on consistent principles and mutual trust in order to bring peace and prosperity to the Korean Peninsula.

The president vowed to sternly deal with North Korea’s provocations. However, she made it clear that South Korea and the international community will actively help the regime if it is sincere about denuclearizing the Korean Peninsula and achieving co-prosperity of the two Koreas.

Park stressed that in this context, her administration’s Korean Peninsula trust process is the right way to establish permanent peace on the peninsula and lay the foundation for unification.

In the meeting, the president presented certificates of appointment to 79 new members of the National Unification Advisory Council.

KBS World-20.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.