Pres. Lee Orders Protective Measures Against Sex Crimes

South Korea (대한민국)

Devlet Başkanı Lee Cinsel Suçlara Karşı Koruyucu Önlemler İstedi

Devlet Başkanı Lee Myung-bak Güney Gyeongsang Eyaleti, Tongyeong’da bir kız ve Jeju’da bir kadının yakın zamanda öldürülmelerinin ardından kadın ve çocukların cinsel istismarıyla ilgili büyük endişelerini dile getirdi.

Devlet başkanı pazartesi günü, yapılan işlerin çok kötü olduğunu söyleyerek hükümetten kadın ve çocukları cinsel istismardan korumak için önlemler alması çağrısında bulundu.

Sekreterleriyle devlet başkanlığı ofisinde yaptığı bir toplantıda Lee, merkezi yönetime yaz tatili sezonunun yaklaşmasıyla Jeju’daki yürüyüş yolları gibi tatil yerlerine daha fazla polis memuru yerleştirilmesi emrini verdi.

Devlet başkanı, Kamu İdaresi ve Güvenlik Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle görüşmesini ve suç karşıtı kurumların ve gönüllü kurumların cinsel saldırıları önleyecek tedbirler üzerine çalışmalarını istedi.

Devlet başkanı Güney Gyeongsang Eyaleti, Tongyeong’da 12 yaşında bir kızın tecavüz edilip öldürülmesi ve Jeju’da 40lı yaşlarında bir kadının ölü bulunmasının ardından talimatları verdi.

Ekonomiye yönelen devlet başkanı, hükümete cumartesi günü devlet başkanlığı ofisinde görüşülen iç tüketimi geliştirmeyi amaçlayan bazı önlemleri çabucak gerçekleştirmesi emrini verdi.

Hükümet yetkililerinden bu ekonomik önlemlerin ilerlemesini günlük olarak kontrol etmelerini ve tüketici duyarlılığını teşvik etmelerini istedi.

ji-young park

President Lee Myung-bak has expressed grave concerns about the sexual assault of women and children, following the recent killings of a girl in Tongyeong, South Gyeongsang Province and a woman in Jeju.

The president on Monday called on the government to urgently come up with countermeasures to protect women and children from sex crimes, calling the acts deplorable.

In a meeting with his senior secretaries at the presidential office, Lee ordered the central government to station more police officers at vacation destinations, such as trekking paths in Jeju, with the peak summer-vacation season approaching.

The president asked the Ministry of Public Administration and Security to discuss with local governments and anticrime organizations and volunteer organizations to work out measures on preventing sexual offenses.

The president gave the instruction after a 12-year-old girl was raped and killed in Tongyeong, South Gyeongsang Province, and a woman in her 40s was found murdered in Jeju.

Turning to the economy, the president ordered the government to swiftly carry out measures aimed at boosting domestic consumption, which were discussed at a debate at the presidential office on Saturday.

He also asked government officials to check on the progress of those economic measures on a daily basis and do their best to encourage consumer sentiment.

KBS World-23.7.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.