Pres. Lee Holds Summit Talks with Australian PM

South Korea (대한민국)

Devlet Başkanı Lee, Avustralya Başbakanı İle Zirve Düzenledi

Devlet Başkanı Lee Myung-bak çarşamba günü Rio De Janeiro’daki Rio+20 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı kapsamında Avustralya Başbakanı Julia Gillard ile zirve görüşmelerinde bulundu.

İki lider, enerji ve yeşil büyüme alanında ikili işbirliğini geliştirme sözü aldı. Avustralya’nın batı kesimlerinin kalkındırılmasının yanı sıra gaz ve minerallerle ilgili projelerde süregelen işbirliği üzerine anlaştı.

Lee ve Gillard, dış işleri ve savunmayla ilgili politikalarda işbirliğini güçlendirmek ve Seoul temelli Küresel Yeşil Büyüme Enstitüsü’nün geliştirilmesi için birlikte çalışma kararı da aldılar.

ji-young park

President Lee Myung-bak held summit talks with Australian Prime Minister Julia Gillard on the sidelines of the Rio+20 UN Conference on Sustainable Development in Rio De Janeiro on Wednesday.

The two leaders pledged to boost bilateral cooperation in the field of energy and green growth. They agreed on continued cooperation in projects related to gas and minerals, as well as developing the western parts of Australia.

Lee and Gillard also agreed to strengthen cooperation in policies related to foreign affairs and defense, and to work closely for the advancement of the Seoul-based Global Green Growth Institute.

KBS World-21.6.2012

http://img580.imageshack.us/img580/7036/120621kw05.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.