Postmen’s New Single Album, ‘Can’t Go To Shinchon’ Released!

Postmen’in Yeni Single Albümü ‘Can’t Go To Shinchon’ Yayınlandı!

Erkek vokal ikilisi Postmen yeni bir albümle dönüş yaptı.

İkili, aynı zamanda albümlerinin çıkış parçası olan ‘Can’t Go To Shinchon‘ isimli bir single albüm yayınladı.

‘Can’t Go To Shinchon‘, eski sevgilinin anılarıyla dolu olan bir caddeyi ziyaret edememenin verdiği acı ve yorgunluğu anlatan bir duygusal balad. Şarkı, geçen yıl Gavy NJ ve Postmen’in birlikte söylediği “Cleaning“ şarkısının da yapımcısı olan ünlü besteci Min Myung Ki tarafından bestelendi.

Postmen’in ajansından bir temsilci, “Aslında Min Myung Ki ‘Can’t Go To Shinchon’u uzun zaman önce bestelemişti. Şarkı şimdiye kadar Postmen için saklandı,” şeklinde bir açıklama yaptı.

primadonna

Vocal male duo Postmen has made their comeback with a new album.

The duo recently released their single album titled ‘Can’t Go To Shinchon‘, which also serves as the title for their title track.

“Can’t Go To Shinchon” is a sentimental ballad that expresses the pain and frustration of being unable to revisit the street that’s full of memories of an ex-lover. The song was produced by famous composer Min Myung Ki, who also produced Gavy NJ and Postmen’s collaboration track “Cleaning“, released last year.

A representative of Postmen’s agency revealed, “‘Can’t Go To Shinchon’ was actually produced a long time ago by Min Myung Ki. Up until now, the song had been saved just for Postmen.”

21.01.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.